Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron to polubowny sposób zakończenia stosunku pracy. Na czym dokładnie polega i kto może skorzystać z takiego rozwiązania?
- Co to jest rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?
- Na czym polega rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?
- Jak może zostać rozwiązana umowa o pracę za porozumieniem stron?
- Co powinno znaleźć się w rozwiązaniu umowy o pracę?
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron to forma rozwiązania umowy regulowana jest przez art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. W rzeczywistości jest to rodzaj umowy (uważanej za najbardziej polubowną) zawieranej między pracownikiem a pracodawcą, regulującej ustanie stosunku pracy.
Co to jest rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron to forma rozwiązania umowy o pracę. Za porozumieniem stron można rozwiązać każdą umowę o pracę, niezależnie od tego, czy to jest umowa próbna, na czas określony czy nieokreślony. Z inicjatywą zakończenia stosunku pracy może wystąpić zarówno pracodawca, jak i pracownik.
Na czym polega rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron to dokument, który określa polubowne ustanie stosunku pracy. Wymaga obopólnej zgody na rozwiązanie umowy ze strony pracownika i pracodawcy oraz ustalenia zasad wygaszenia współpracy. W dokumencie powinien znaleźć się również termin zakończenia pracy.
Jak może zostać rozwiązana umowa o pracę za porozumieniem stron?
Umowa o pracę za porozumieniem stron może zostać rozwiązana na różne sposoby. Pracownik, który decyduje się zmienić pracę, jest zobowiązany okresem wypowiedzenia. Przy umowach o pracę na czas nieokreślony termin wypowiedzenia wynosi trzy miesiące. Jeśli pracodawca wyrazi zgodę, czas świadczenia stosunku pracy można skrócić – ale tylko wtedy, gdy zgoda będzie obopólna. W innym przypadku pracownik jest zobowiązany do świadczenia stosunku pracy aż upłyną przepisowe trzy miesiące.
Co powinno znaleźć się w rozwiązaniu umowy o pracę?
Rozwiązanie umowy o pracę powinno zawierać:
- termin wygaszenia stosunku pracy
- sposób wykorzystania lub rozliczenia urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi
- informacje dotyczące zwrotu sprzętu służbowego (np. laptopa, telefonu)
- termin wypłaty wynagrodzenia
- termin wypłaty innych świadczeń (np. prowizji)
Ważne!
Przy rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron pracownik i pracodawca nie mogą upominać się o swoje prawa w sądzie pracy. Rozwiązanie zakłada polubowne i zgodne wygaszenie stosunku pracy.