Najnowsze dane opublikowane przez Eurostat wskazują, że ceny w Polsce i strefie euro wzrosły w październiku 2023 roku. Według zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych (HICP) w naszym kraju wzrost wyniósł 6,3 proc. rok do roku. W strefie euro wzrost był jednak wyraźnie mniejszy.
Eurostat opublikował nowe dane (Adobe Stock, Viacheslav_Muzyka)
Biuro statystyczne Unii Europejskiej – Eurostat – poinformowało w komunikacie z piątku, że ceny liczone wg HICP w Polsce wzrosły o 6,3 proc. rok do roku w październiku 2023 roku. We wrześniu wzrost wyniósł 7,7 proc. W skali miesiąca ceny wzrosły o 0,3 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: W jaki sposób zapłacić mniej za ogrzewanie domów i mieszkań?
Eurostat publikuje dane
Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Jest to kluczowe narzędzie do oceny stabilizacji cen, zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht.
Dane do obliczania inflacji HICP pochodzą zarówno z wydatków budżetów gospodarstw domowych, jak i z rachunków narodowych, podczas gdy do obliczania wskaźnika CPI wykorzystuje się tylko dane z wydatków budżetów gospodarstw domowych.
Zobacz także:
Poruszenie w ekipie Tuska. "Jedna z pierwszych rzeczy do sprawdzenia"
W strefie euro wzrost mniejszy
Z danych Eurostatu wynika, że w strefie euro odnotowano mniejszy wzrost cen konsumpcyjnych. Zwiększyły się tam w październiku o 2,9 proc. rok do roku. Ten odczyt pokrywa się ze wstępnymi szacunkami analityków. Warto też podkreślić, że w krajach strefy euro wzrost cen jest ponad dwukrotnie mniejszy niż w Polsce.
Dzięki danym z UE wiemy też, że na przestrzeni miesiąca w strefie euro wskaźnik CPI wzrósł o 0,1 proc. Co również jest zgodne z wstępnymi prognozami.
W środę dane o inflacji opublikował GUS. W październiku 2023 roku wyniosła w Polsce 6,6 proc. rok do roku. Wskaźnik jest nieco wyższy niż w tzw. szybkim odczycie (6,5 proc.). Kompletny raport pozwala ocenić, jakie kategorie produktów i usług drożały najbardziej. Wciąż zwiększają się ceny energii, żywności (pieczywa, mięsa) oraz usług.
Zobacz także: