Po godz. 15. rozpoczęła się tradycyjna konferencja szefa NBP. Pierwsza po październikowych wyborach. Prof. Adam Glapiński przedstawi powody, dla których Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Wielu ekspertów uznało decyzję RPP za zaskakującą. – To straszenie powodowało rozdęcie oczekiwań inflacyjnych. Samo z siebie napędzało inflację. Ludzie oczekiwali wyższych cen i zachowywali się nieraconalnie – mówił.
Prof. Adam Glapiński, prezes NBP (Flickr, Narodowy Bank Polski)
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: 9.11 Konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego Adam Glapińskiego
Prezes Glapiński rozpoczął od przypomnienia, że NBP jest „najbardziej niezależną instytucją w Polsce”. Wyjaśnił też, dlaczego stopy procentowe pozostały na tym samym poziomie. Przypomniał też, że stopy zostały już obniżone i dostosowane do sytuacji gospodarczej.
– Dane i prognozy potwierdzają słuszność tamtych decyzji. Inflacja nadal spada, w październiku wyniosła 6,5 proc. Była więc trzykrotnie niższa, niż w swoim szczycie w lutym. W ciągu ośmiu ostatnich miesięcy inflacja obniżyła się o 12 pkt proc.
Rada Polityki Pieniężnej na listopadowym posiedzeniu postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Powody tej decyzji na czwartkowej konferencji prasowej omawia prof. Adam Glapiński. To pierwsza tego typu konferencja po wyborach parlamentarnych, w wyniku których Zjednoczona Prawica najprawdopodobniej straci władzę.
Minęło 8 miesięcy, projekcja NBP jest całkowicie trafiona. Wszystkie inne ekspertyzy okazały się nietrafione. Wstyd. Oczekuję, że w tych głównych mediach, eksperci, którzy zapowiadali 30-procentową inflację, katastrofą gospodarczą, pójdą i wytłumaczą, dlaczego to tak źle oszacowali. Na razie nikt nie przeprosił – stwierdził.
Skrytykował też ekspertów i media.
To straszenie powodowało rozdęcie oczekiwań inflacyjnych. Samo z siebie napędzało inflację Ludzie oczekiwali wyższych cen i zachowywali się nieraconalnie – mówił.
Stwierdził też, że wysoka inflacja została pokonana. – Pokonaliśmy hydrę wysokiej inflacji. Nie ma w Polsce wysokiej inflacji. – mówił. Ocenił też, że inflację wywołała pandemia i wojna.
Inflacji nie spowodowała polityka rządu – mówił.
Po środowej decyzji RPP stopy procentowe kształtują się w następujący sposób:
- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.