Lokaty bankowe w listopadzie 2023. Gdzie jest najwyższe oprocentowanie?

Kolejna decyzja RPP o stopach procentowych już za kilka dni O ile ich obniżki cieszą kredytobiorców, którym spadają raty, to dla oszczędzających są gorszą wiadomością. To dlatego, że wraz ze stopami spadają zyski z lokat i innych depozytów. Sprawdzamy, które banki oferują teraz najwyżej oprocentowane lokaty. Zdjęcie

Ranking lokat w listopadzie 2023. Są takie z oprocentowaniem wyższym niż inflacja /123RF/PICSEL

Ranking lokat w listopadzie 2023. Są takie z oprocentowaniem wyższym niż inflacja /123RF/PICSEL

Reklama

Rada Polityki Pieniężnej zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych. Po prawie roku utrzymywania stóp na wysokim poziomie, RPP zdecydowała się we wrześniu i październiku na dwie obniżki, łącznie o 100 pkt. bazowych. 

Wraz z obniżkami stóp procentowych zmniejszają się raty kredytów, których wysokość jest obliczana w oparciu o WIBOR. Ale jest też druga strona medalu. Spada oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych. 

W Interii sprawdzamy, jakie oprocentowanie na lokatach oferują banki na początku listopada, jeszcze przed kolejną decyzją RPP. Następne posiedzenie Rady jest zaplanowane na 7-8 listopada. 

Najlepsze lokaty. Oprocentowanie wyższe niż inflacja

Lokaty są teraz, po dwóch obniżkach stóp z rzędu, niżej oprocentowane niż jeszcze dwa miesiące temu. Zwykle banki utrzymały w ofercie swoje sztandarowe produkty, ale wiele z nich obniżyło oprocentowanie, pozostawiając bez zmian inne warunki.

Oszczędności na lokatach wziętych w listopadzie mają za to szansę wolniej tracić na wartości niż wcześniej. To dlatego, że w ofertach banków jest sporo produktów, których oprocentowanie jest zbliżone do obecnego poziomu inflacji. Jest nawet kilka takich, których oprocentowanie jest takie samo jak poziom inflacji, a nawet kilka takich z oprocentowaniem wyższym niż poziom wzrostu cen.  

Inflacja w Polsce w październiku wyniosła 6,5 proc. w ujęciu rocznym – wynika z najnowszego wstępnego odczytu GUS. Nam udało się znaleźć aż dziewięć lokat z oprocentowaniem wyższym niż 6,5 procent. 

Warto jednak pamiętać, że oszczędności z lokat są obciążone tzw. podatkiem Belki, czyli podatkiem od zysków kapitałowych. Od odsetek z lokaty zapłacimy więc podatek w wysokości 19 procent. 

Ranking lokat. Słabiej z oprocentowaniem

Jak spało oprocentowanie lokat? Wystarczy porównać najlepsze lokaty z 15 sierpnia – kiedy publikowaliśmy jedną z edycji rankingu – z obecnie najkorzystniejszymi produktami. W sierpniu spośród lokat niepowiązanych z inwestycjami, aż pięć było oprocentowanych na 8 lub więcej procent w skali roku. 

W listopadzie już tylko jeden bank oferuje taką lokatę. Chodzi o lokatę dla nowych klientów Banku Nowego. Produkt o nazwie NOWYdepozyt 1M WYSOKI PROCENT jest oprocentowany na 8,6 proc. w skali roku. Oszczędności w maksymalnej kwocie 10 tys. zł można zdeponować na tej lokacie na jeden miesiąc. 

Tę i pozostałe 20-parę ofert – wraz z warunkami – zamieściliśmy w poniższej tabeli. Można dzięki niej porównać: 

  • wysokość oprocentowania (w skali roku), 
  • długość lokaty, 
  • warunki dotyczące posiadania konta w danym banku, 
  • minimalne i maksymalne kwoty depozytów.

Porównaliśmy oferty kilkunastu banków działających w Polsce. Oferty były aktualne na 2 listopada 2023 roku. Te z najwyższym oprocentowaniem prezentujemy w rankingu: 

Najlepsze lokaty bankowe. LISTOPAD 2023

Jak widać w tabeli, w większości banków trzeba posiadać konto, aby skorzystać z oferty lokat. Ale są wyjątki. BFF, Inbank i VeloBank nie mają takiego wymagania. 

Niektóre oferty są także tylko dla nowych klientów. Tak jest np. w przypadku kilku najwyżej oprocentowanych lokat, w tym zwycięzcy rankingu. Z ofert z najwyższym oprocentowaniem, z których mogą skorzystać dotychczasowi klienci, można wyróżnić np. lokatę Lokuj z Żubrem Banku Peako czy inną z lokat oferowanych przez Bank Nowy.   

Wysokość oprocentowania lokat w dalszych miesiącach może się zmieniać. Wszystko będzie zależało od kolejnej decyzji RPP o stopach procentowych. W przypadku kolejnej obniżki, można spodziewać się, że oprocentowanie lokat znowu spadnie. Jakiej decyzji ze strony RPP w listopadzie spodziewają się analitycy opisywaliśmy w tym artykule. 

Martyna Maciuch

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 52: Więcej integracji w UE. Czy to dobre rozwiązanie dla Polski? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *