Ogłoszona przez sąd w Brabancji (Niderlandy) upadłość biura podróży Vacansoleil stawia pod znakiem zapytania dalszą działalność polskiego oddziału tej firmy. Holenderski touroperator był wiodącą firmą w segmencie organizacji wypoczynku kempingowego, który jest szczególnie popularny wśród Holendrów. Firma działała w Holandii, we Włoszech, w Polsce, na Węgrzech, w Danii, Francji, Belgii i Niemczech. W polskim oddziale Vacansoleil dowiedzieliśmy się, że przyjmowanie rezerwacji zostało wstrzymane.
/ROB ENGELAAR/AFP /AFP
Reklama
Na stronie polskiego oddziału Vacansoleil oferta kempingowych wakacji wciąż jest widoczna, ale – jak dowiedziała się Interia – rezerwacje nie są przyjmowane. Polscy pracownicy upadłego touroperatora nie wiedzą jak potoczą się losy firmy i czekają na decyzje syndyka. Na polskiej stronie Vacansoleil znajdziemy też informację o upadłości (w języku angielskim). Holenderskie władze firmy zapewniają, że upadłość ogłoszona przez brabancki sąd zapewnia większą „przejrzystość dla kontrahentów i klientów”.
Wyjaśnijmy: Vacansoleil specjalizuje się w organizowaniu wakacji na kempingach od ponad 50 lat. Z pośrednictwem Vacansoleil można było spędzić wakacje na jednym z 600 różnych kempingów w 22 krajach Europy. Vacansoleil zatrudnia 300 osób i jest firmą całkowicie holenderską. Siedziba główna znajduje się w Eindhoven.
Choć firma wystąpiła z wnioskiem o odroczenie płatności, ostatecznie sąd zdecydował o upadłości touroperatora. Jak wynika z raportu rocznego firmy, w ubiegłym roku Vacansoleil poniósł stratę netto w wysokości 2,6 mln euro, rok wcześniej strata była jeszcze większa i wyniosła 5,8 mln euro.
Jak podają niderlandzkie media, za granicą znajduje się obecnie kilkuset klientów firmy.
W polskim oddziale firmy dowiedzieliśmy, że pracownicy kontaktują się z klientami, którzy są w tej chwili na wakacjach oraz z tymi, którzy zarezerwowali wakacje w przyszłym roku.
Biuro Vacansoleil znane było wakacje przede wszystkim z wakacyjnych ofert na nadmorskich kempingach (Dalmacja, Istria, Lazurowe Wybrzeże, Costa Brava), ale nie brakowało propozycji wypoczynku nad Balatonem czy np. w pobliżu atrakcyjnych turystycznie miast (Rzym, Florencja).
W ofercie mogliśmy znaleźć tzw. glamping – czyli pobyt na kempingu w relatywnie luksusowych warunkach (doskonale wyposażone wygodne domki). Można było skorzystać też z tzw. namiotów willowych (duże, z kompletną kuchnią – czekające na przyjazd turystów). Oczywiście oferowane były też parcele na wybranych kempingach wykorzystywane choćby przez turystów podróżujących kamperami.
Vacansoleil było także sponsorem drużyn sportowych: kolarskiej Vacansoleil DCM Pro Cycling Team, Jagiellonii Białystok, PSV Eindhoven, Werder Brema i FC Lille.
***
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL