Prezydent Chin Xi Jinping może zyskać kolejny atut w rozmowach z USA
Działo magnetyczne, opracowane przez chińskich naukowców, wytwarza pierścienie plazmowe. To one spełniają rolę wielkiego magnesu. W praktyce można wyobrazić sobie, że urządzenie tego typu – umieszczone np. na orbicie – mogłoby przejąć kontrolę nad opancerzonymi wozami wrogiej armii. Ale „Moc” oficjalnie ma działać w innym celu.
Jak donosi „South China Morning Post”, idea jest taka, aby za pośrednictwem tej technologii na odległość sterować „obiektami” w przestrzeni kosmicznej. Działo umieszczone na statku kosmicznym mogłoby pomóc w sterowaniu urządzeniami i przedmiotami, co wyeliminowałoby konieczność używania robotycznych ramion. W przyszłości mogłoby być również skierowane z powierzchni Ziemi w kosmos. Chodzić mogłoby zatem o zmianę trajektorii satelity, czy ściągania kosmicznych śmieci. Ekspercie zwracają uwagę, iż zdalne manipulowanie obiektami przy wykorzystaniu sił magnetycznych to wizja, którą naukowcy starają się zmaterializować już od wielu dekad. Projekty tego typu dotąd nie przynosiły jednak oczekiwanych rezultatów.
Czy projekt „Moc” będzie pod tym względem przełomowy? Dziś pewnie trudno wyrokować. Faktem jest, iż prototyp może wystrzelić osiem pierścieni plazmowych na sekundę, każdy z prędkością 10 tys. metrów na sekundę (siła magnetyczna pierścienia jest tak duża, że może wpływać na ruch celu).
Oficjalnie zasięg owej technologii to 1 km. Jak pisze serwis Interesting Engineering, system jest zdolny do przyciągania przedmiotów w ciągu minut od aktywacji, ale na razie trwa tzw. weryfikacja eksperymentalna prototypu.