Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego. Decyzja ta opiera się na prognozach spadku inflacji i stabilnego wzrostu PKB.
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej (MPC) podjęła ważną decyzję dotyczącą stóp procentowych. Po dwudniowym posiedzeniu MPC zdecydowała się na ich obniżenie.
„Rada podjęła decyzję o obniżeniu stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego o 0,25 punktu procentowego, tym samym ustalając ją na poziomie 5,00 proc.” – poinformowała Rada Polityki Pieniężnej w komunikacie wydanym 2 lipca.
Obniżenie stóp procentowych
Zgodnie z oświadczeniem Rady Polityki Pieniężnej wydanym dzisiaj, roczny wzrost PKB w strefie euro wyniósł 1,5% w Q1 2025, podczas gdy USA odnotowały 2,0%, a inflacja pozostała w granicach celów banku centralnego. W Polsce maj przyniósł pozytywne zmiany w sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, chociaż nastąpił spadek produkcji budowlano-montażowej wraz ze spowolnieniem wzrostu płac.
„Rynek pracy jest nadal solidny, a liczba zatrudnionych osób jest znaczna, chociaż zatrudnienie w sektorze korporacyjnym w maju 2025 r. było niższe niż rok wcześniej. Roczna dynamika płac w gospodarce narodowej w I kw. 2025 r. spadła. Dane z sektora korporacyjnego za maj również odzwierciedlają spowolnienie wzrostu płac” – stwierdzono.
Rada zauważa, że wskaźnik inflacji CPI w czerwcu wyniósł 4,1 proc. Ponadto prognozy z modelu NECMOD sugerują, że inflacja będzie stopniowo spadać w lipcu, podczas gdy tempo wzrostu PKB pozostanie stabilne, co uzasadnia dostosowanie stóp procentowych przez NBP.
„Na podstawie dostępnych prognoz oczekuje się, że inflacja CPI spadnie poniżej górnej granicy odchylenia celu inflacyjnego NBP w nadchodzących miesiącach. Biorąc to pod uwagę, Rada uważa, że dostosowanie stóp procentowych NBP jest uzasadnione” – podkreśla RPP.
Co dalej ze stopami procentowymi?
W swoim komunikacie Rada Polityki Pieniężnej wyjaśniła, że przyszłe decyzje dotyczące stóp procentowych będą uzależnione od napływających danych na temat oczekiwań inflacyjnych i kondycji gospodarki.
„Czynnikiem niepewności pozostaje struktura polityki fiskalnej, wahania presji popytu i stan rynku pracy w nadchodzących kwartałach, a także poziomy administrowanych cen nośników energii. Innym źródłem niepewności jest globalna trajektoria inflacji, w szczególności ze względu na zmiany w polityce handlowej głównych gospodarek” – zauważono.
Jak podkreślono, NBP będzie nadal podejmować wszelkie niezbędne działania mające na celu utrzymanie stabilności makroekonomicznej i finansowej, w szczególności zapewniając trwały powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie.
„NBP może interweniować na rynku walutowym” – konkluduje Rada Polityki Pieniężnej.