Wśród propozycji Ministerstwa Nauki zawartych w projekcie nowelizacji kilku ustaw znalazły się m.in.: uelastycznienie przepisów dotyczących zawieszania kształcenia w szkołach doktorskich, włączenie doktorantów do systemu ubezpieczeń społecznych oraz umożliwienie korzystania z obiektów szkół doktorskich nawet po utracie statusu doktoranta.
Projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, wraz z innymi ustawami, został opracowany w ramach inicjatywy deregulacyjnej i opublikowany na stronie internetowej RCL w zeszły piątek. Obecnie jest otwarty do konsultacji publicznych, które będą aktywne do 28 lipca.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) zaproponowało zmiany w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, które będą wymagały od podmiotów zarządzających szkołami doktorskimi określenia okoliczności, poza tymi związanymi z rodzicielstwem, w których doktorant może przerwać kształcenie.
Zgodnie z proponowanymi zmianami, podstawy zawieszenia kształcenia przez doktoranta, poza urlopem rodzicielskim, oraz procedura rozpatrywania wniosku doktoranta zostaną określone przez podmiot prowadzący szkołę doktorską w jego regulaminie. Ponadto wskazano, że takie zawieszenia nie mogą trwać łącznie dłużej niż 12 miesięcy w całym okresie trwania kształcenia doktoranckiego. W trakcie tego zawieszenia stypendium doktoranckie nie będzie wypłacane; ponadto zostaną wstrzymane terminy wyznaczenia opiekuna, złożenia indywidualnego planu badawczego, przeprowadzenia oceny śródokresowej i przedstawienia rozprawy doktorskiej.
Ponadto w projekcie zaproponowano objęcie doktorantów obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Jednocześnie zaproponowano zmiany w przepisach ustawy, które pozbawiłyby prawa do stypendium doktoranckiego tych studentów, którzy kwalifikowali się już do świadczeń (określonych w ustawie o świadczeniach i ustawie o ubezpieczeniach społecznych) z powodu wypadków przy pracy lub chorób zawodowych.
„Dzięki temu doktoranci będą mieli dostęp do świadczeń z tytułu ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego w przypadku choroby, wypadku lub urlopu rodzicielskiego” – wyjaśniono w uzasadnieniu projektu.
Podkreślono, że wprowadzenie regulacji dotyczącej braku prawa do stypendium doktoranckiego jest warunkiem wstępnym do otrzymania świadczeń z ustawy o świadczeniach i ustawy o ubezpieczeniach społecznych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. „Określone świadczenia nie mają zastosowania w okresach niezdolności do pracy (edukacji), w których ubezpieczony (doktorant) zachowuje prawo do wynagrodzenia (stypendium doktoranckie)” – zauważono.
Ministerstwo Nauki, odpowiadając na postulaty środowiska doktorantów, zaproponowało nałożenie na podmioty prowadzące szkoły doktorskie obowiązku wyjaśnienia warunków, na jakich osoby, które ukończyły kształcenie w szkole doktorskiej, będą mogły nieodpłatnie korzystać z infrastruktury badawczo-informatycznej.