Główny Inspektor Farmaceutyczny ogłosił pilny komunikat. Dotyczy on popularnego leku, który jest powszechnie stosowany przez wielu pacjentów. Sprawdź szczegóły.
Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z rynku znanego preparatu stosowanego w leczeniu tzw. dużej depresji. Lek ten nosi nazwę Seronil. Należy on do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Używa się go także w terapii zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych oraz bulimii. Zawarte w nim substancje wydłużają działanie serotoniny i zwiększają jej stężenie w organizmie, co prowadzi do poprawy nastroju oraz ogólnego samopoczucia.
Wycofanie Seronilu – szczegóły decyzji GIF
Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu leku z obrotu po przeanalizowaniu informacji, które otrzymał od firmy Orion Pharma Poland. Okazało się, że preparat jest zanieczyszczony. Oto szczegółowe informacje na temat wadliwego produktu:
Seronil, Fluoxetinum, 20 mg,
- forma: kapsułki twarde,
- numer serii 2229787, termin ważności 31.07.2027, opakowanie 100 szt. GTIN 05909990374427,
- numer serii 2229543, termin ważności 31.07.2027, opakowanie 30 szt., GTIN 05909990374410,
- podmiot odpowiedzialny: Orion Corporation z siedzibą w Espoo, Finlandia;
Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował nie tylko o wycofaniu leku z aptek, ale również o zakazie jego wprowadzania na polski rynek. Postanowienie to ma natychmiastową moc obowiązującą. Obowiązuje ono na terenie całego kraju.
Stwierdzona niezgodność w zakresie zawartości zanieczyszczenia N-nitroso fluoxetine wskazuje na utratę jakości tego leku, co może wpłynąć na skuteczność i bezpieczeństwo jego stosowania. Ustalone kryterium akceptacji dla zawartości ww. zanieczyszczenia zostało przekroczone. Z tego powodu nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, które może wynikać z pozostawienia w obrocie przedmiotowych serii produktu leczniczego – czytamy w komunikacie GIF.
Czym jest „duża depresja”?
„Duża depresja” to stan długotrwałego obniżenia nastroju, któremu zazwyczaj towarzyszą różnorodne objawy. Do najczęściej występujących symptomów zalicza się utratę zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność, zaburzenia snu, brak apetytu, spowolnienie psychomotoryczne, trudności w koncentracji itd. Warto zaznaczyć, że u każdego pacjenta choroba może przebiegać nieco inaczej.