Maszyny zyskają kolejny zmysł. To rewolucja w robotyce

Wykrywanie zapachu zwiększy możliwości robotów humanoidalnych, które wkrótce wejdą masowo do fabryk

Detekcja zapachów rozszerzy zdolności robotów humanoidalnych, które wkrótce będą powszechnie obecne w zakładach produkcyjnych oraz w domach

Foto: Tesla, Youtube

Michał Duszczyk

Firma Ainos, lider w obszarze sensorycznej robotyki, dokonała znaczącego kroku, wprowadzając swój nowatorski system AI Nose na humanoidalnej maszynie opracowanej przez japońskie laboratorium Ugo. To bezprecedensowe połączenie wzroku, słuchu oraz węchu otwiera przed robotami zupełnie nowe możliwości interakcji z otoczeniem, zapowiadając rewolucję w wielu aspektach naszego codziennego życia.

Robot potrafi wykrywać zapachy

Roboty z „szóstym zmysłem”, dzięki technologii AI Nose, zdobywają umiejętność identyfikacji i cyfrowego przetwarzania szerokiego wachlarza zapachów, przekształcając je w unikalne wzory, zwane smell ID.

Ta technologia łączy w sobie precyzyjną matrycę czujników, system przetwarzania sygnałów w czasie rzeczywistym oraz zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji. W rezultacie humanoidy będą mogły identyfikować zapachy w sposób porównywalny do ludzkiego węchu. Na tej podstawie będą w stanie wyczuwać gazy, a nawet – podobnie jak psy – rozpoznawać niektóre choroby. Chun-Hsien Tsai, prezydent Ainos, ocenia, że to naprawdę przełomowy moment, gdyż roboty będą zdolne do zrozumienia swojego otoczenia w sposób, który dotychczas był zarezerwowany tylko dla istot żywych.

Z kolei Ken Matsui, dyrektor generalny Ugo, akcentuje, że to właśnie węch był kluczowym „brakującym elementem” w percepcji robotów. – Integracja z AI Nose dostarcza naszym robotom ten brakujący zmysł, który zrewolucjonizuje sposób, w jaki się poruszają i wchodzą w interakcje z rzeczywistymi przestrzeniami – podkreśla Matsui, cytowany przez serwis Interesting Engineering.

Przełomowa technologia umożliwi robotom opiekę nad ludźmi

Obecnie prowadzone są prace w fazie rozwoju produktu, które obejmują projektowanie interfejsu użytkownika, integrację z systemem sterującym oraz precyzyjne dost

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *