Ekonomiści przewidują, że inflacja w Polsce wyhamuje, potencjalnie spadając poniżej 3% rok do roku do końca roku. Poprawiające się perspektywy inflacyjne zwiększają również prawdopodobieństwo bardziej akomodacyjnej polityki pieniężnej i obniżki stóp procentowych.
/ Leszek Szymański / PAP
Opublikowane we wtorek 15 kwietnia przez Główny Urząd Statystyczny ostateczne dane dotyczące inflacji za marzec potwierdziły wcześniejsze wstępne szacunki: ceny konsumpcyjne w Polsce wzrosły w marcu o 4,9 proc. rok do roku, wyrównując tempo wzrostu z lutego i stycznia.
Ekonomiści: Inflacja w Polsce od kwietnia na spadkowej ścieżce
Pod koniec ubiegłego roku i na początku bieżącego roku ekonomiści prognozowali, że średnia inflacja przekroczy 5 proc. w pierwszym kwartale 2025 r. (analitycy NBP prognozowali 5,4 proc.). Obecnie takiego pesymizmu wydaje się brak. „ Nie spodziewaliśmy się piątki na czele i jej nie zobaczymy . Teraz nadszedł czas na znaczącą dezinflację ” – zauważyli ekonomiści Pekao odnośnie tych liczb.
Reklama
„Płaskowyż inflacji na początku roku okazał się niższy od najgorszych scenariuszy, a inflacja CPI w tym roku prawdopodobnie nie przekroczy 5,0% r/r ani razu. Uważamy, że inflacja wejdzie w trend spadkowy w kwietniu ” – stwierdził zespół analiz makroekonomicznych w PKO BP.
Ekonomiści z Banku Millennium prognozowali, opierając się na danych GUS z 15 kwietnia, że wskaźnik cen konsumpcyjnych może zbliżyć się do górnej granicy celu inflacyjnego NBP wynoszącego 3,5% w miesiącach letnich (cel inflacyjny polskiego banku centralnego wynosi 2,5% z dopuszczalnym odchyleniem 1 punktu procentowego w każdą stronę). Eksperci z ING Banku Śląskiego, patrząc w przyszłość, sugerowali, że inflacja może spaść poniżej 3% r/r do końca roku .
Czy doświadczymy przerwy od wysokiej inflacji? Oto, co może stać się tańsze
Co będzie przyczyniać się do spadków głównego wskaźnika inflacji w nadchodzących miesiącach? Na przykład ceny paliw – wraz ze wzrostem obaw dotyczących skutków globalnych wojen handlowych surowce, w tym ropa naftowa, stają się znacznie tańsze i wkrótce możemy zaobserwować wpływ tego na dystrybutorach na stacjach benzynowych. Obniżone ceny paliw oznaczają niższe koszty transportu towarów , co również pomoże obniżyć ich ceny. W kontekście konfliktów handlowych coraz częściej sugeruje się, że towary z Dalekiej Azji mogą „poszukiwać” nowych rynków zbytu, w tym w Europie. Zwiększona dostępność towarów doprowadzi do obniżek cen.
Ropa naftowa Brent natychmiastowa
66,13 -1,83 -2,69% aktualna: 21.04.2025, 11:42
- Maksymalnie 67,53
- Min. 66,13
- Stopa zwrotu – 1T 6,40%
- Stopa zwrotu – 1M -4,71%
- Stopa zwrotu – 3M -16,26%
- Stopa zwrotu – 6M