Krótszy czas pracy coraz bliżej? Minister: Rozwiązanie będzie wprowadzane stopniowo

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że w ostatnim tygodniu kwietnia przedstawi najważniejsze wnioski z analiz dotyczących skrócenia tygodnia pracy.

Krótszy czas pracy coraz bliżej? Minister: Rozwiązanie będzie wprowadzane stopniowo

zdjęcie / / Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Dziemianowicz-Bąk oświadczyła w czwartek podczas wywiadu dla Polsat News, że wstępna faza analiz dotyczących skróconego tygodnia pracy została sfinalizowana, a dalsze badania będą kontynuowane. Wskazała, że Ministerstwo Pracy ujawni kluczowe ustalenia z tych badań w ostatnim tygodniu kwietnia. „Następnie wyjaśnimy kolejne kroki” – zauważyła.

Według Dziemianowicz-Bąk, te dochodzenia są bardzo zachęcające. „Główne wnioski wskazują, że jest to poszukiwane rozwiązanie i musi ono zapewnić i zapewni ten sam poziom wynagrodzenia . Oznacza to skrócenie tygodnia pracy – rzeczywiście, ale przy równym wynagrodzeniu” – wyjaśniła Dziemianowicz-Bąk. Wspomniała również, że trzeci wniosek jest taki, że rozwiązania muszą być „dostosowane”. „Prawdopodobnie inne dla sektora produkcyjnego, inne dla ról kreatywnych lub biurowych, ponieważ jedno rozwiązanie może nie odpowiadać każdemu” – podkreśliła.

W czwartek „DGP” podkreślił, że badania i prace koncepcyjne nad skróceniem tygodnia pracy trwają w MRPiPS od ubiegłego roku. Biuro prasowe MRPiPS stwierdziło w odpowiedzi dla „DGP”, że wyniki analiz są obiecujące.

„Jednak już dziś rozumiemy, że skracanie czasu pracy musi być wdrażane stopniowo, rozłożone w czasie, a rozwiązania powinny być dostosowane do konkretnych grup społecznych” – podkreślono.

„DPG” zauważył, że chociaż obecnie w Polsce nie ma ram prawnych umożliwiających wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy na szczeblu krajowym, firmy mogą skorzystać z tej opcji poprzez porozumienia z pracownikami. Analizy odwoływały się do danych Eurostatu, wskazujących, że Polska należy do krajów UE o najdłuższych godzinach pracy. Rzeczywisty tygodniowy czas pracy wynosi 39,3 godziny, w porównaniu ze średnią UE wynoszącą 36,1 godziny. Zgodnie z Kodeksem pracy czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin dziennie i średnio 40 godzin w standardowym pięciodniowym tygodniu pracy w wyznaczonym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy. (PAP)

wiem/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *