W środę Unia Europejska podjęła decyzję o wprowadzeniu taryf odwetowych przeciwko Stanom Zjednoczonym. Według źródeł z UE, rezolucja ta uzyskała poparcie niemal wszystkich państw członkowskich, a Węgry wyraziły sprzeciw. Taryfy odwetowe są reakcją na dodatkowe taryfy, które Stany Zjednoczone nałożyły na stal i aluminium.
Komisja Europejska, która nadzoruje politykę handlową UE, zaproponowała listę towarów objętych tą ustawą w poniedziałek. W środę lista ta została zatwierdzona przez państwa członkowskie w głosowaniu, w którym 26 krajów głosowało za.
Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto ogłosił sprzeciw Węgier wobec taryf na Platformę X tuż przed głosowaniem. Jednak podczas spotkania ministrów handlu w Luksemburgu w poniedziałek, jak donoszą dwa źródła dyplomatyczne, węgierski delegat nie wyraził żadnych sprzeciwów wobec przygotowań do tych taryf.
Towary ze Stanów Zjednoczonych o wartości 22 miliardów euro zostaną objęte cłami sięgającymi 25%, przy czym niektóre cła zaczną obowiązywać w połowie kwietnia.
Przeczytaj także
Chiny stanowczo odpowiadają. Podniosą cła na import z USA do 84 procent.
Komisja Europejska podkreśliła w swoim oświadczeniu, że cła odwetowe „mogą zostać zniesione w dowolnym momencie, jeśli USA zgodzą się na sprawiedliwe i zrównoważone rozwiązanie negocjacji”. „UE uważa cła USA za nieuzasadnione i szkodliwe, wyrządzające szkody gospodarcze obu stronom i gospodarce światowej. UE wyraźnie wskazała, że woli osiągnąć rozwiązanie negocjacyjne z USA, które jest sprawiedliwe i korzystne dla obu stron” – zauważyła Komisja.
Dokument szczegółowo opisujący listę towarów, który został przejrzany przez PAP, liczy 67 stron. Lista przedłożona do głosowania obejmuje produkty rolne, takie jak drób, owoce, orzechy i soja. Ponadto uwzględniono motocykle i jachty . Warto zauważyć, że whisky została pominięta na liście ze względu na obawy krajów produkujących wino w Europie dotyczące potencjalnego odwetu USA przeciwko europejskim napojom alkoholowym.
Cła UE stanowią odpowiedź na 25-procentowe cła na import stali i aluminium do USA, które zostały podwyższone 12 marca. Wdrażanie ceł UE będzie stopniowe, począwszy od połowy kwietnia.
„Dzisiejsze głosowanie w państwach członkowskich w sprawie zatwierdzenia oznacza, że po zakończeniu prac wewnętrznych