Ciepłownictwo miejskie będzie uprawnione do otrzymania dodatkowych bezpłatnych uprawnień do emisji CO2. Państwa członkowskie UE zgadzają się, że takie uprawnienia mogą być przyznawane firmom, które zainicjują inwestycje mające na celu dekarbonizację produkcji ciepła. Polska opowiadała się za przydziałem dodatkowych emisji.
/ 123RF/PICSEL
Państwa członkowskie UE zatwierdziły projekt nowelizacji przepisów, który pozwala na otrzymywanie dodatkowych 30 procent bezpłatnych uprawnień do emisji w sektorze ogrzewania , poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Określono, że bezpłatny przydział uprawnień zostanie przyznany tym firmom, które rozpoczną inwestycje mające na celu dekarbonizację.
„Kraje członkowskie zaakceptowały projekt zmian w przepisach opartych na propozycjach Polski dotyczących dystrybucji bezpłatnych uprawnień do emisji dla ogrzewania. Zgodnie z nowym projektem ciepłownictwo sieciowe może otrzymać dodatkowe 30% bezpłatnych uprawnień do emisji na mocy dyrektywy EU ETS na korzystnych warunkach. Decyzja ta została podjęta 6 marca 2025 r. podczas posiedzenia Komitetu ds. Zmian Klimatu” – zaznaczyło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Reklama
W dalszej części raportu stwierdzono, że dzięki tym środkom przedsiębiorstwa ciepłownicze będą mogły skorzystać z dodatkowych 30 proc. bezpłatnych uprawnień do emisji, co pozwoli im obniżyć wydatki i zainwestować więcej w bardziej ekologiczne technologie.
Ministerstwo podkreśliło, że ponad 15 milionów Polaków mieszka w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczych . Dodało, że Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem sprzedaży ciepła sieciowego. „Polska zainicjowała te zmiany i konsekwentnie dążyła do stworzenia jak najbardziej korzystnych warunków dla tego sektora w ramach Rady Unii Europejskiej” – stwierdziło.
Cytowana w komunikacie prasowym minister kultury i środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że korzystne warunki wsparcia ciepłownictwa przełożą się na obniżenie kosztów ogrzewania mieszkań i ciepłej wody użytkowej.
Zwiększać
Bezpłatny pakiet uprawnień dla firm, które rozpoczną proces dekarbonizacji
„ Darmowa pula uprawnień zostanie przydzielona tym firmom, które zainicjują proces inwestycyjny mający na celu dekarbonizację . Celem naszej prezydencji jest zmiana perspektyw dotyczących transformacji, zapewniając, że przyniesie ona namacalne korzyści obywatelom Europy. Ludzie muszą dostrzec zalety transformacji odzwierciedlone w ich rachunkach i uznać korzyści ze zwiększenia naszej produkcji energii, w tym ciepła, ze źródeł odnawialnych. Zapewnienie 30% bezpłatnych uprawnień do emisji na ogrzewanie oznacza znaczący krok w tym kierunku” – dodała.
Ministerstwo przypomniało, że na początku prac regulacyjnych Komisja Europejska rozważała m.in. przyznanie jedynie 10 proc. dodatkowych uprawnień do emisji.
***
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Szczere o pieniądzach