Prognoza dla USA wyraźnie w dół z powodu wojny handlowej Trumpa

Według raportu Reutersa, Morgan Stanley zrewidował w dół swoje prognozy wzrostu gospodarczego dla Stanów Zjednoczonych na rok 2025. Głównym źródłem obaw jest wojna handlowa zapoczątkowana przez prezydenta Donalda Trumpa.

Zdjęcie

Prognoza wzrostu gospodarczego USA w dół. Wśród powodów wojna na cła /Julia Demaree Nikhinson/Associated Press/East News /

Prognoza wzrostu gospodarczego w USA w dół: Wojna celna wśród powodów / Julia Demaree Nikhinson/Associated Press/East News / Reklama

Jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie, dokonując rewizji prognozy wzrostu gospodarczego dla Stanów Zjednoczonych, zwrócił również uwagę na trudne warunki na rynku pracy.

Prognoza wzrostu gospodarczego w USA w dół z powodu wojny taryfowej

W piątek Morgan Stanley obniżył prognozę wzrostu gospodarczego dla Stanów Zjednoczonych na rok 2025. Oczekiwana kwartalna (Q4/Q4) stopa wzrostu gospodarczego na rok 2025 została skorygowana do 1,5% z wcześniejszych 1,9%. Ponadto analitycy tej instytucji obniżyli również szacunek wzrostu na rok 2026, obniżając go do 1,2% z wcześniej oczekiwanych 1,3%.

Reklama

Ekonomiści martwią się przede wszystkim wojną taryfową zapoczątkowaną przez prezydenta Donalda Trumpa . „Wcześniejsze i bardziej rozległe taryfy mają skutkować wolniejszym wzrostem gospodarczym w tym roku, podczas gdy wcześniej sądziliśmy, że wzrost będzie głównie dotknięty w 2026 roku” — stwierdzili ekonomiści Morgan Stanley pod przewodnictwem Michaela T. Gapena, cytowani przez Reuters.

Analitycy uważają, że środki taryfowe prezydenta Trumpa zwiększą inflację i zwiększą presję na amerykański bank centralny, który będzie musiał zmierzyć się z trwającymi wyzwaniami inflacyjnymi.

Perspektywy ekonomiczne dla Stanów Zjednoczonych. Co ze stopami procentowymi?

Jednocześnie Morgan Stanley podtrzymał swoją prognozę dotyczącą pojedynczej obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych przez amerykańską Rezerwę Federalną w czerwcu tego roku, o czym poinformowała agencja.

„Uważamy, że rynki ostatecznie odczują te obniżki, ale znacznie później, niż obecnie przewidują” – zauważył Gapen, nawiązując do obecnych oczekiwań rynku, zakładających prawie trzy obniżki stóp procentowych w tym roku.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: Energia wiatrowa Szczere o pieniądzach

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *