Francja jest wiodącym importerem skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Rosji w Europie, według agencji AFP, która powołuje się na ustalenia think tanku IEEFA. Podają oni, że import rosyjskiego gazu do Francji wzrósł o 81% w okresie 2023-2024, osiągając wartość około 2,68 mld euro.
/ SAMEER AL-DOUMY / AFP
Analityczka Ana Maria Jaller-Makarewicz z IEEFA (Instytut Ekonomiki Energetycznej i Analiz Finansowych) wyjaśniła, że Francja dysponuje solidną infrastrukturą portową, która umożliwia odbiór gazu ziemnego w stanie skroplonym ; gaz ten jest następnie regazyfikowany, co ułatwia jego dalszą dystrybucję za pomocą gazociągów.
Rosyjski LNG płynie do Francji jak rzeka. Ekspert: Możliwy reeksport do Niemiec
„ Dokładne miejsce przeznaczenia LNG pozostaje niepewne , ale istnieje możliwość, że jest on reeksportowany do Niemiec” – stwierdza ekspert. Podkreśla również, że przed 2022 r. Niemcy nie miały terminalu portowego do odbioru LNG – a obecnie importują dwa razy więcej tego surowca niż Francja.
Reklama
W zeszłym roku terminal w Dunkierce we Francji , który jest jednym z największych w Europie, przyjął 27 procent importu LNG z Rosji. AFP wskazuje, że 85 procent importu LNG do Europy jest obsługiwane przez porty we Francji, Hiszpanii i Belgii .
W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę kraje Unii Europejskiej przestawiły się na import LNG, aby zmniejszyć zależność od bezpośredniego importu gazu z Rosji rurociągami.
Europa na rozdrożu. Import gazu rurociągami z Rosji zakazany, ale LNG dozwolony
Podczas gdy UE zakazała importu rosyjskiego gazu rurociągami, a także nabywania rosyjskiej ropy naftowej i węgla, import rosyjskiego LNG pozostaje dozwolony , a jego wolumen nadal rośnie. W 2024 r. UE ustanowiła niefortunny rekord w tym imporcie : jak podaje firma analityczna Kpler, do połowy grudnia 2024 r. UE zaimportowała z Rosji prawie 16,5 mln ton LNG, w porównaniu do około 15,18 mln ton w całym roku 2023 (poprzedni rekord wynosił 15,21 mln ton i został ustanowiony w 2022 r.).
Ponadto najnowszy, 16. pakiet sankcji przeciwko Rosji nie zawierał propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej embarga na rosyjski LNG .
Scenariusz ten budzi obawy, czy cel wyznaczony przez Komisję Europejską, zakładający wyeliminowanie rosyjskiego gazu do 2027 r. – w ramach inicjatywy RePowerEU – jest możliwy do osiągnięcia przez państwa UE.
Jednocześnie przemysł europejski przygotowuje się na zwiększony import skroplonego gazu ziemnego , a wiele krajów UE, w tym Niemcy, buduje nowe terminale, aby przystosować się do tego surowca.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News