Assad „przelewał” gotówkę samolotami do Rosji. Kasa liczona w tonach

Bashar al-Assad miał reguralnie "przelewać" zdobytą gotówkę samolotami do Moskwy przez ostatnie dwa lata. Źródła podają różne kwoty, jednak jest to minimum 250 mln dolarów w banknotach 100-dolarówych i 500 euro, które przewieziono od marca 2018 do września 2019 r. – informuje "Financial Times".

Assad "przelewał" gotówkę samolotami do Rosji. Kasa liczona w tonach

fot. Ammar Awad / /  Reuters / Forum

Syryjski reżim regularnie zadłużał się u Kremla w zamian za wsparcie wojskowe, w tym najemników z grupy Wagnera, pszenicę i druk pieniądza. W krótkim czasie to właśnie Rosja stała się jednym z najważniejszych miejsc docelowych dla syryjskiej gotówki, kiedy to zachodniej sankcje odcięły tamtejsze banki od swoich systemów po brutalnym stłumieniu powstania przez Assada w 2011 r. Wysyłka poza granice kraju miała zabezpieczyć "nieuczciwie zdobyte zyski w bezpiecznej przystani, by zapewnić sobie wentyle bezpieczeństwa, wiedząc, że jeśli jego reżim się zakończy, to będzie ich potrzebował" jak zaznacza David Schenker, były zastępca sekretarza stanu USA ds. Bliskiego Wschodu. 

Z rosyjskich danych handlowych Import Genius wynika m.in., że 13 maja w 2019 r. na lotnisku w Moskwie wylądował samolot przewożący 10 mln dolarów w 100-dolarówych banknotach wysłanych przez Bank Centralny Syrii. W lutym 2019 roku podobny transport wylądował, przewożąc 20 mln euro w banknotach o nominale 500. W sumie między marcem 2018 a wrześniem 2019 r. odbyło się 21 lotów o zadeklarowanej wartości 250 mln dolarów. Gotówka została dostarczona do Russian Financial Corporation Bank [w skrócie RFK], rosyjskiego pożyczkodawcy kontrolowanego przez Rosoboronexport, państwową firmę eksponująca broń. Ten sam, na który Departament Stanu USA nałożył sankcje za ułatwianie transferów pieniężnych, umożliwiając w ten sposób dokonywanie nielegalnych transakcji na miliony dolarów, przelewów walutowych i unikania sankcji na korzyść syryjskiego rządu. 

W marciu 2018 roku Bank Centralny Syrii przesłał także 2 mln dolarów innemu rosyjskiemu bankowi – TsMR Bank. Na niego także USA nałożyły sankcje – wylica "Financial Times". 

Dlaczego reżim Assada musiał upaść? Kroplówka z Moskwy od lat wysychała

Władze rosyjskie przyznały azyl polityczny syryjskiemu przywódcy Baszarowi al-Asadowi i jego rodzinie – poinformował w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję AP. W niedzielę rebelianci zdobyli Damaszek i ogłosili obalenie reżimu Asada.

WIĘCEJ…

Wcześniej nie dochodziło do podobnych transferów, ponieważ rezerwy walutowe Syrii wyniosły tyle, co nic. 

Co więcej, rodzina rządzącego Assada kupowała, zresztą jak on sam, aktywa w Rosji. Szczególnie upodobali sobie luksusowe nieruchomości. Dalsza rodzina miała kupić w Moskwie co najmniej 20 luksusowych apartamentów, korzystając przy tym z szeregu firm i umów kredytowych. W maju Ilad Makhouf kuzyn Assada i major syryjskiego wywiadu, który jest oskarżany o torturowanie i mordowanie więźniów założył spółkę, która zarządza rosyjskimi nieruchomościami rodziny. Oficjalnie Zevelist City zostało założone przez Rosjankę, pracownice objętego sankcjami rosyjsko-syryjskiego bankiera. 

Chwiejne rządy Assada wspierał Iran ze swoimi grupami bojowników (które interweniowały w Syrii w 2012 roku) oraz Rosja. Stosunki syryjskiego reżimy z Moskwą się pogłębiły, gdy do Damaszku przyjechali rosyjscy doradcy wojskowi, a firmy znad Uralu zaangażowały się w cenny łańcuch dostaw fosforanów. 

opr. aw

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *