Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje likwidację komisji lekarskich w ZUS. Nowe przepisy mają uprościć proces wydawania orzeczeń lekarskich i przyspieszyć decyzje o świadczeniach.
Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (East News, Kacper Loch)
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kierowane przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk przedstawiło 25 października projekt ustawy, który zakłada m.in. likwidację komisji lekarskich w ZUS. Mają one na celu uproszczenie procesu wydawania orzeczeń lekarskich oraz przyspieszenie decyzji o przyznawaniu świadczeń.
Ministerstwo: Komisje lekarskie w ZUS do likwidacji
Jak wynika z przebiegu z Rządowego Centrum Legislacji, projekt trafił obecnie do uzgodnień, konsultacji publicznych i zaopiniowania przez instytucje. Kluczowa zamiana została zapisana w art. 27 ustawy, który przewiduje, że „zmieni się organizacja postępowania orzeczniczego oraz struktura organizacyjna orzecznictwa lekarskiego”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Powódź zalała apteki. Wiceminister zdrowia przyznaje: to jest problem
„Jeśli w związku ze sprzeciwem sprawa zostanie skierowana do komisji lekarskiej i komisja lekarska nie rozpatrzy sprzeciwu przed wejściem w życie ustawy, to w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy orzeczenie wyda jednoosobowo lekarz orzecznik, ponieważ komisje lekarskie nie będą już funkcjonowały” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Zobacz także:
ZUS może ponownie przeliczyć emeryturę. Można zyskać pieniądze
Nowe przepisy zwiększają odpowiedzialność lekarzy orzeczników, którzy będą podejmować ostateczne decyzje bez dodatkowego poziomu kontroli. Reforma ma na celu skrócenie czasu oczekiwania na decyzje, co jest istotne dla osób potrzebujących szybkiego wsparcia finansowego. Zmiany przewidują również elastyczne formy zatrudnienia dla lekarzy orzeczników. Będą oni mogli wybierać między umową cywilnoprawną a umową o pracę.