Nie zgodzimy się na pomysł tymczasowego zawieszenia prawa do azylu. Podczas ostatniego posiedzenia Rady Ministrów, czwórka ministrów z Lewicy zgłosiła sprzeciw w tej sprawie – poinformowała Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Polski Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (PAP, PAP/Adam Warżawa)
W piątek w Radiu RMF, Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Polski Agnieszka Dziemianowicz-Bąk została zapytana o stosunek Lewicy do pomysłu przestawionego przez Premiera Donalda Tuska, nt. tymczasowego zawieszenia prawa do azylu, w ramach strategii migracyjnej. Polityczka odpowiedziała, że podczas ostatniego posiedzeniu rządu „czwórka ministrów ze strony lewicy zgłosiła sprzeciw”.
Nie zgodzimy się na zawieszanie prawa do azylu – podkreśliła, następnie dodała, że jej zdaniem jest to niezgodne z konstytucją, a „Konstytucja jest tym, czego zobowiązaliśmy się bronić”.
Przypomniała również, że na ten moment nie ma „żadnych dokumentów, które pozwoliłyby na ocenę konkretnych przepisów”. Dziemianowicz-Bąk wskazała, że w kwestii proponowanego przez rząd planu polityki migracyjnej Lewica „popiera strategię w kwestii zwiększenia bezpieczeństwa i kontroli, ale zależy im również na respektowaniu praw człowieka”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: "Tusk się myli". Zandberg oburzony propozycją rządu
Stanowisko premiera uległo zmianie
Ministra oceniła, że „pod wpływem dyskusji na posiedzeniu Rady Ministrów”, stanowisko premiera w tej sprawie uległo zmianie, „jeżeli chodzi o odmawianie wniosków, przyjmowanie wniosków azylowych od bandytów. To jest zupełnie inna historia niż zawieszanie” – powiedziała.
Odnosząc się do podawanych w mediach informacji, o kłopotach finansowych Domów Pomocy Społecznej, zaznaczyła, że ministerstwo robi wszystko, „żeby nie zbankrutowały i nie bankrutują”.
Zobacz także:
Kontrole na granicach. Niemcy chcą walczyć z nielegalną migracją
– Ministerstwo zabezpieczyło środki na funkcjonowanie systemu pomocy społecznej, w tym DPS-ów – podkreśliła, dodając, że ministerstwo pracuje nad „reformą systemu pomocy społecznej”. Zdaniem ministry, wojewodowie otrzymali już niezbędne środki finansowe i mogą przekazać je placówkom.
Wydłużenie urlopu macierzyńskiego
Polityczka odniosła się również do planu wydłużenia urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Ministra poinformowała, że resortowi udało się wynegocjować szybsze terminy niż zakładano.
– ZUS w pierwszym momencie powiedział, że potrzebuje 12 miesięcy od przyjęcia przez parlament ustawy, by ten system został wdrożony – powiedziała.
Zobacz także:
Polityka migracyjna. "Poza jakąkolwiek kontrolą"
– Ten czas udało się zredukować do 3 miesięcy i „to jest najszybciej, jak to jest fizycznie, technicznie możliwe” – dodała.
Dziemianowicz-Bąk, zapytana o działania Lewicy w kwestii wprowadzenia związków partnerskich, wskazała, że projekt został już przygotowany przez Ministrę ds. równości Katarzynę Kotulę. Ministra dodała, że projekt zyskał wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu i „jest kierowany do konsultacji publicznych”.