Premier Donald Tusk poinformował, że w sobotę otrzyma wstępny raport dotyczący zniszczeń powodziowych. Na jego podstawie będzie można zaplanować działania dotyczące odbudowy, którą ma zająć się Marcin Kierwiński jako pełnomocnik rządu powołany w tym celu.
/Piotr Dziurman/REPORTER /East News
– Jutro będę miał wstępny raport dotyczący zniszczeń – powiedział premier podczas odprawy sztabu kryzysowego.
Donald Tusk poinformował również, że powoła Marcina Kierwińskiego na pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi. Były szef MSWiA, który niedawno został europosłem, by podjąć się tego zadania zrezygnuje z mandatu.
– Zadanie jest gigantyczne. Będzie musiał szybko i mądrze rozdysponować miliardy złotych. Zadanie wyjątkowe – powiedział szef rządu.
Polska dostanie pieniądze z Unii Europejskiej
Tusk informował, że straty w infrastrukturze, za co będzie odpowiadało państwo i samorząd, już nie mówiąc o samych mieszkaniach, są gigantyczne.
Reklama
– W tej chwili poinformował mnie minister finansów, że mamy do dyspozycji już 2 mld zł – powiedział szef rządu. Zwrócił przy tym uwagę na „zapięcie” tegorocznego i „skonstruowanie” przyszłorocznego budżetu. – Te straty i konieczności naprawy będziemy jednak liczyć w miliardach – wyjaśnił premier.
W czwartek do Wrocławia przyjechała szefowa KE Ursula von der Leyen, która spotkała się z premierem Polski, szefami rządów Czech i Słowacji oraz kanclerzem Austrii. Przekazała, że – oprócz środków z Funduszu Solidarności – na wsparcie krajów dotkniętych powodzią przeznaczone będzie 10 mld euro z Funduszu Spójności z prefinansowaniem. Polska ma otrzymać z tego 5 mld euro.
– Wczorajsze spotkanie we Wrocławiu moim zdaniem da budżetowi sporo oddechu – ocenił minister finansów Andrzej Domański, dodając, że ma nadzieję, iż „tutaj istotnych, dodatkowych wydatków nie będziemy musieli z budżetu ponosić”.
Dopytywany, kiedy te środki mogą do Polski dotrzeć, szef MF zwrócił uwagę, że będzie to wymagało zmiany w prawie europejskim. – Myślę, że będzie to kwestia tygodni, natomiast nie chcę ferować, czy to będzie kilka tygodni czy nieco dłuży okres – dodał.
Zapytany o plan oszczędnościowy, Domański powiedział, że strona polska jest w tzw. dialogu technicznym z Komisją Europejską. – W przyszłym tygodniu będę się widział z komisarzem Gentilionim (Poalo Gentilioni, odpowiedzialny za sprawy gospodarcze – red.). Będziemy jeszcze dyskutować na temat procedury nadmiernego deficytu w sytuacji jednak zupełnie wyjątkowej – powiedział szef MF, zwracając uwagę na powódź oraz to, że Polska wśród państw NATO ponosi z budżetu najwyższe wydatki.
Minister finansów został także zapytany o wsparcie dla samorządów. – Pracujemy nad dodatkowym wsparciem dla samorządów. W tym roku pracujemy nad zmianami strukturalnymi, przekażemy w przyszłym roku samorządom 25 mld zł więcej dzięki ustawie, która w tej chwili jest w Sejmie – powiedział.
Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej
Powódź dotknęła miejscowości położone w południowej Polsce. Jak wynika z rozporządzenia, które opublikowano w piątek w Dzienniku Ustaw, rząd rozszerzył teren objęty stanem klęski żywiołowej o kolejne powiaty woj. dolnośląskiego: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.
Pierwotnie statusem klęski żywiołowej objęte były następujące powiaty: w województwie dolnośląskim – powiaty dzierżoniowski, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lubański, lwówecki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę; w woj. opolskim – powiaty brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, nyski, opolski i prudnicki; w woj, śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.
We wtorek terytorium objęte stanem klęski żywiołowej zostało rozszerzone o kolejne powiaty w woj. dolnośląskim – dzierżoniowski, lubański i świdnicki, a w woj. opolskim – brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski oraz powiat krapkowicki.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News