Wszystko wskazuje na to, że sprawozdanie finansowe Prawa i Sprawiedliwości zostanie odrzucone przez Państwową Komisję Wyborczą – podaje nieoficjalnie TVP Info.
Członek PKW Ryszard Kalisz rozmawia z mediami przed siedzibą Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie. Państwowa Komisja Wyborcza powróci do rozpatrzenia sprawozdań finansowych komitetów wyborczych z ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych. Przedstawiciele rządu oczekują odrzucenia sprawozdania komitetu wyborczego PiS. KPRM przekazała PKW informacje na temat zawiadomień skierowanych do prokuratury ws. nieprawidłowości w finansowaniu kampanii wyborczej przez PiS.
Państwowa Komisja Wyborcza nie podjęła 31 lipca decyzji dotyczącej sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczący PKW zapowiedział zwrócenie się do Rządowego Centrum Legislacyjnego i NASK w sprawie wątpliwości. Odroczono posiedzenie w tej kwestii do 29 sierpnia.
Jak informuje nieoficjalnie TVP Info, wszystko wskazuje na to, że sprawozdanie finansowe Prawa i Sprawiedliwości zostanie odrzucone przez Państwową Komisję Wyborczą.
Sprawozdanie finansowe PiS. PKW odracza posiedzenie
31 lipca Państwowa Komisja Wyborcza nie podjęła decyzji w sprawie sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak zapowiedział wówczas zwrócenie się do Rządowego Centrum Legislacyjnego oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, by wyjaśnić wątpliwości wynikające z pism, które wpłynęły w ostatnim czasie. – Po otrzymaniu odpowiedzi z tych dwóch instytucji pełnomocnik finansowy komitetu PiS będzie miał możliwość zajęcia stanowiska — powiedział Marciniak.
Przewodniczący PKW poinformował, że właściwie w przypadku każdego z komitetów odnotowano pewne nieprawidłowości, ale nie takie, które dyskwalifikowałyby sprawozdania. Wątpliwości nie było w zaledwie jednym przypadku. O które ugrupowanie chodziło — tego nie określono.
PKW zdecyduje, czy PiS straci subwencję
Państwowa Komisja Wyborcza debatowała 31 lipca nad sprawozdaniami finansowymi poszczególnych partii.
Kluczowe pytanie brzmi, czy PKW przyjmie sprawozdanie Prawa i Sprawiedliwości, co do którego rząd zgłosił zastrzeżenia, dotyczące wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości, wykorzystania mienia publicznego, finansowania spotów czy przyjęcia niedozwolonej korzyści majątkowej. PKW ma trzy możliwości — przyjęcia sprawozdania, przyjęcia z zastrzeżeniami lub odrzucenia. Ta ostatnia opcja oznaczałaby utratę przez PiS 75 proc. z blisko 26 mln zł rocznej subwencji.
Aby podjąć decyzję w tej sprawie, PKW zebrała się 11 lipca. Posiedzenie jednak odroczono do 31 lipca, gdyż materiały dostarczone przez prokuraturę, a dotyczące finansów PiS, okazały się niewystarczające. Później posiedzenie w tej kwestii odroczono do 29 sierpnia.
Co się stanie, jeśli sprawozdanie finansowe PiS zostanie odrzucone?
Jeśli sprawozdanie finansowe PiS zostanie odrzucone, dla tej partii oznaczać to może nawet 75 proc. z blisko 26-milionowej subwencji i do 75 proc. dotacji za każdy uzyskany mandat w parlamencie.
Z przepisów Kodeksu Wyborczego wynika, że sprawozdanie finansowe musi zostać odrzucone, jeśli środki pozyskane, przyjęte lub wydatkowane z naruszeniem przepisów przekraczają 1 proc. wszystkich środków komitetu.