Kostka brukowa – jak pozbyć się z niej chwastów i mchu?

kostka brukowa

O czym przeczytasz w tym artykule?

  • Kostka brukowa – skąd na niej chwasty? 
  • Kostka brukowa – sposoby na pozbycie się chwastów i mchu
    • Mechaniczne czyszczenie kostki brukowej 
      • Skrobak i szczotka
    • Wypalanie chwastów i mchu
    • Opryski i preparaty chemiczne 
    • Mycie kostki brukowej
  • Kostka brukowa – jak zapobiegać chwastom? 

Kostka brukowa – skąd na niej chwasty? 

Kostka brukowa to faworyt jeśli chodzi o wykończenie np. podjazdu przed domem. Nie tylko świetnie wygląda, ale także jest niezwykle trwała – nie straszny jej deszcz czy mróz. Największym utrapieniem jej posiadaczy są porastające ją chwasty i mech. Nie dość, że psuje to wygląd, to jeszcze mech po deszczu robi z nawierzchni prawdziwą ślizgawkę. Łatwiej jest wyhodować chwasta niż piękny kwiat w ogrodzie. Są to samosiewy i prawdziwi survivalowcy jeśli chodzi o warunki do wzrostu. Wystarczy odrobina pyłu i ziemi w szczelinie między kostkami, aby chwast zapuścił tam korzenie. Aby ograniczyć ich rozprzestrzenianie, regularne dbanie o nawierzchnię jest kluczowe. Z kolei mech szczególnie lubi wilgotne i cieniste miejsca. Jeśli chcesz uniknąć jego inwazji, warto zadbać o dobre odwodnienie oraz odpowiednie przygotowanie podłoża, na przykład używając żwiru i piasku.

Kostka brukowa – sposoby na pozbycie się chwastów i mchu

Mechaniczne czyszczenie kostki brukowej 

W najprostszej formie metoda ta nie wymaga wykorzystywania żadnych dodatkowych sprzętów czy preparatów. No, ewentualnie rękawiczek 😉 Chwasty i mech usuniesz ze szczelin pomiędzy kostkami brukowymi przy pomocy rąk. Ważne żebyś wyrywał niechciane zielska razem z korzeniami, aby nie miały szansy odrosnąć! Metoda banalnie prosta, ale… czasochłonna i niewygodna. Jeśli czyścimy mały skrawek kostki – przeżyjemy. Jednak, jeśli w grę wchodzi większy obszar to po pierwsze – zajmie nam to bardzo dużo czasu, a po drugie od klęczenia i kucania odpadną nam kolana. 

Skrobak i szczotka

Aby trochę przyspieszyć mozolny proces czyszczenia mechanicznego, wykorzystaj skrobak lub szczotkę ze stalowym włosiem. Idealnie nadają się do szczelin kostki brukowej. Polecamy zamocować je na długim trzonku np. od miotły, dzięki czemu oszczędzimy nasze kolana.

Wypalanie chwastów i mchu

Cel! Pal! Tak mówimy, gdy manualne metody zajmują wieki, a zielska na kostce tylko przybywa. Taka sytuacja wymaga od nas sięgnięcia po cięższą artylerię, czyli wypalarkę. To specjalne urządzenie emitujące ogień. Ważne! Wykorzystujemy je tylko na powierzchniach wykonanych z niepalnych materiałów – betonu czy kamienia. Żeby nikomu nie przyszło do głowy wypalanie chwastów na drewnianym podeście, gdyż grozi to pożarem. Na rynku dostępne są dwa rodzaje wypalarek – elektryczne i gazowe. Te pierwsze mają ograniczony zasięg ze względu na kabel. Gazowe wykorzystują specjalne naboje z paliwem. Należy pamiętać o usunięciu wypalonych chwastów z kostki, aby móc cieszyć się długotrwałym efektem. 

Opryski i preparaty chemiczne 

Fajny, ale trochę toksyczny z niego typ… tak można powiedzieć o środku chwastobójczym. Jest on bardzo skutecznym rozwiązaniem w walce z chwastami, ale posiada kilka wad. Zalecamy, aby po preparaty chemiczne sięgnąć w ostateczności, kiedy żadna inna metoda czyszczenia kostki nie przynosi pożądanych efektów.  Dlaczego? Przede wszystkim z racji na chemiczny skład i żrące działanie – są szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego używając preparatu należy zapoznać się z instrukcją i zaleceniami producenta, a co ważniejsze zabezpieczyć drogi oddechowe oraz ręce. Pamiętajmy, że środek chemiczny oddziałuje także na otoczenie. Dopilnujmy, aby nasze zwierzaki nie miały styczności z powierzchnią, na której zaaplikowano produkt dopóki nie oczyścimy jej z obumarłych chwastów. Sprawdź również czy nie jest on toksyczny dla roślin rosnących w pobliżu miejsca zastosowania. 

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów oprysków o różnych właściwościach i składach. Zawsze sprawdzaj jakie zastosowanie ma wybrany przez ciebie produkt. Niektóre z nich działają tylko na chwasty, inne tylko na mech, a jeszcze inne są uniwersalne. Aplikacja przebiega dolistnie, co oznacza, że opryskujemy zewnętrzną część chwasta. Preparat działa na spryskanej powierzchni przez kilka dni. Aby uzyskać pożądany efekt musimy zaczarować pogodę tak, aby przez ten czas nie spadł deszcz, który zmyje środek. Uschnięte rośliny należy usunąć z kostki. Jeśli będziemy robić to mechanicznie, pamiętajmy o rękawicach, gdyż środek może nadal działać w kontakcie ze skórą. Zabieg należy powtórzyć jeśli w dalszym ciągu mamy problemy z usunięciem mchu.

Mycie kostki brukowej

Jeśli chcesz wyczyścić kostkę brukową z mchu i chwastów, dobrze sprawdzi się myjka wysokociśnieniowa. To wszechstronne urządzenie z łatwością usuwa wszelkie niechciane rośliny z podjazdu czy chodnika, a przy tym jest delikatne dla kamienia i nie uszkadza go, jak mogłyby to robić ręczne narzędzia. Silnym strumieniem wody usuwamy z powierzchni brud, chwasty i mech. Jednak efektem nie będziemy cieszyć się tak długo jak w przypadku preparatu chemicznego. W szczelinach kostki brukowej zostają nasiona, korzenie i zarodniki roślin. Dlatego z myjki wysokociśnieniowej najlepiej korzystać po mechanicznym usuwaniu chwastów lub opryskach, kiedy kostka jest pozbawiona większego zielska. Myjka to taka wisienka na torcie, dzięki której podjazd czy chodnik będą wyglądały jak nowe.

Kostka brukowa – jak zapobiegać chwastom? 

Niestety chwasty i mech były, są i będą, gdyż nie ma sposobu który raz na zawsze je zlikwiduje. Możemy jedynie temu zapobiegać i minimalizować ich wzrost na naszej kostce brukowej. 

  • Zamiatanie – najlepsze efekty przynosi wykonywanie tego zabiegu raz w tygodniu. Kostkę możemy zamieść przy pomocy miotły lub zamiatarki, która przypomina małą kosiarkę. Dzięki obrotowym szczotkom jest bardziej precyzyjna, a zanieczyszczenia zbiera do specjalnych pojemników.
  • Regularne czyszczenie kostki – najlepiej wykonywać je raz na na sezon przy wykorzystaniu którejś z wcześniej opisanych metod. 
  • Impregnacja – aby ograniczyć zarastanie przez mech, warto zastosować specjalną impregnację. Najlepiej zaraz po położeniu kostki lub po jej dokładnym umyciu.
  • Piasek polimerowy – zamiast zwykłego piasku między kostkami brukowymi można użyć jego polimerowej odmiany. Zapobiegnie wyrastaniu chwastów, ponieważ  twardnieje, gdy jest sucho, a staje się elastyczny po deszczu.
  • Zwalczanie mrówek – mrówki roznoszą nasiona różnych chwastów. Dodatkowo zagnieżdżając się szczelinach wynoszą stamtąd ziarna piasku. Przez to kostka brukowa może miejscami się zapadać. Dlatego warto jak najszybciej pozbyć się mrówek, gdy zauważymy pierwsze wykopane przez nie otwory.

ZOBACZ TEŻ:

  • Remont bez stresu? Tak, to możliwe!
  • Dzierżawa działki ROD – jak zostać działkowcem?
  • Domowy aquapark – jaki basen ogrodowy wybrać?

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *