Zmiana czasu 2024. Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni?

W tym roku zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi z soboty – 30 marca, na niedzielę – 31 marca 2024 r. To właśnie tej nocy wskazówki zegara trzeba przesunąć z godz. 2.00 na 3.00. Oznacza to, że od przyszłego tygodnia będzie trzeba wstać do pracy o godzinę wcześniej.

W święta śpimy krócej. W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki

fot. Bruno Figueiredo / / Unsplash

W całej Unii Europejskiej zegarki przestawiane są w ostatnią niedzielę marca. Odbywa się to na podstawie wydawanego co pięć lat komunikatu Komisji Europejskiej, który ujednolica datę i czas tej zmiany we wszystkich państwach członkowskich. Zmiana czasu zimowego na letni w tym roku pokrywa się z Wielkanocą.

Zmiana czasu w telefonie i komputerze

Obecnie nie trzeba już pamiętać o regularnym przestawianiu czasu w urządzeniach elektronicznych podłączonych do sieci, gdyż technologia nas w tym wyręcza. Smartfony i komputery zwykle posiadają funkcję automatycznej synchronizacji czasu, same dopasują w odpowiedniej chwili godzinę do strefy czasowej. Dlatego też budzik ustawiony w telefonie na określoną godzinę z pewnością zadzwoni we odpowiednim momencie.

Zmiany czasu – plusy i minusy

Do korzyści związanych ze zmianą czasu na pewno należy więcej jaśniejszych poranków oraz dłuższych popołudni z naturalnym światłem słonecznym przez cały rok. Wpływa to m.in. na aktywność na świeżym powietrzu, która służy zdrowiu. Pozwala to również oszczędzać energię elektryczną. Dzięki temu zmniejsza się też drobna przestępczość. Chodzi tu m.in. o drobne kradzieże czy włamania do domów jednorodzinnych. Lepsza widoczność przez większą liczbę godzin zmniejsza także ryzyko wypadków drogowych.

Jednak ze zmianą czasu wiążą się również liczne niedogodności m.in. związane z godzinnymi przestojami lub opóźnieniami komunikacji publicznej. To również konieczność przestawienia organizmu na zmieniony czas, co bywa dużym problemem zwłaszcza dla osób z zaburzeniami snu.

Czy zmiana czasu zmieni wynagrodzenie?

Choć w nocy z 30 na 31 marca skróci się noc o godzinę, nie będzie to miało wpływu na wynagrodzenie osób pracujących na nocną zmianę. Obowiązujące przepisy nie dają podstawy do zmniejszenia wynagrodzenia za nieprzepracowaną godzinę, zarówno pracownikom ze stałą miesięczną pensją, jak i tym, których wynagrodzenie jest obliczane wg stawki godzinowej. W drugim przypadku pracownik powinien dostać wypłatę za taką liczbę godzin, jaką powinien przepracować zgodnie z obowiązującym wymiarem czasu pracy. 

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o dodatek za pracę w porze nocnej, który wynosi 20 proc. stawki godzinowej z minimalnego wynagrodzenia. Z powodu zmiany czasu na letni pracownik pracujący w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca 2024 r. otrzyma dodatek tylko za 7 godzin, gdyż pracował o godzinę krócej niż normalnie.

Koniec ze zmianą czasu?

Od wielu lat toczy się dyskusja publiczna co do zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej. Według danych Komisji Europejskiej aż 84 proc. mieszkańców krajów unijnych jest za jej zniesieniem. Opowiedzieli się za tym również Polacy. Jak wynika z danych CBOS, zmian czasu nie chce aż 78,3 proc. naszych rodaków, a jedynie 14,2 proc. jest za przestawianiem zegarów wiosną i jesienią. Aż 74 proc. badanych preferuje tu czas letni.

W związku z opiniami mieszkańców Unii w 2018 roku Komisja Europejska podjęła działania w kierunku rewizji ustaleń dotyczących sezonowych zmian czasu. Jednak prace te przerwała pandemia koronawirusa. Natomiast w 2021 r. zaleciła państwom członkowskim kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących zmiany czasu do 2026 r.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *