Zapadł przełomowy wyrok w sprawie składek ZUS

Przedsiębiorcy, którym odmówiono skorzystania z ulgi "Mały ZUS Plus" dochodzą swoich praw. Zgodnie z intencją ustawodawcy przedsiębiorcy mieli korzystać z tego rozwiązania przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy. W praktyce wychodzi, że 36 miesięcy, ale w ciągu 6 lat. Przed następnym zgłoszeniem należy odczekać kolejne 3 lata. Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił przyznał przedsiębiorcy prawo do płacenia niższych składek. 

Zapadł przełomowy wyrok w sprawie składek ZUS

fot. CatwalkPhotos / / Shutterstock

Termin zgłaszania do Małego ZUS Plus na 2024 r. dla wielu przedsiębiorców upłynął 31 stycznia 2024 r. i nie podlega przesunięciu. Zgodnie z przepisami osoby prowadzące działalność mogą korzystać z ulgi przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy. Jeżeli przedsiębiorca korzystał z Małego ZUS Plus w pełnych latach 2019-2021, spełnia negatywną przesłankę dotyczącą limitu 36 miesięcy w ostatnich 60 miesiącach.

Zgodnie z przepisami, nie może on korzystać z Małego ZUS-u Plus (MZ+) przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy. Oznacza to, że jeżeli w styczniu bieżącego roku liczymy wstecz 60 miesięcy, to przedsiębiorca korzystał z "MZ+" przez pełne trzy lata (2019-2021). W rezultacie przedsiębiorcy, którzy skorzystali z ulgi przez trzy pełne lata, muszą przez kolejne trzy lata płacić pełny ZUS, podkreśla Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFakt.

ReklamaZobacz takżePolecamy: Konto Firmowe Online w Santander Banku Polska: bezwarunkowe 0 zł za otwarcie i prowadzenie, z bonusami nawet do 3000 zł

– W mojej ocenie ustawodawca miał inny zamysł, tj. żeby 36 miesięcy korzystać z "MZ+", a następnie aby były 24 miesiące karencji. Gdyby istniała możliwość zgłaszania się po ulgę w ciągu roku, to wówczas przedsiębiorcy 1 lutego spełniliby wymagania ustawowe. Inną sytuacją mogę mieć przedsiębiorcy, którzy przeszli na "MZ+" w 2019 roku, ale w innym miesiącu niż styczeń. Taką możliwość mają przedsiębiorcy, którym kończył się ZUS preferencyjny w trakcie roku albo odwieszali działalność. Załóżmy, że w 2019 roku przedsiębiorca z końcem stycznia zakończył 24-miesięczny okres stosowania ZUS preferencyjnego i zgłosił się do "MZ+" od 1 lutego, na co miał na 7 dni, a jednocześnie korzystał z ulgi do końca 2021 roku, a więc przez 35 miesięcy. W takim przypadku mógł zgłosić się w tym roku do "MZ+" do końca stycznia – komentuje ekspert. 

Sąd potwierdza stanowisko przedsiębiorcy

Sformułowane w ten sposób przepisy spowodowały, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na początku roku odmawiał rejestracji do Małego ZUS Plus przedsiębiorcom, którzy korzystali z ulgi od 1 stycznia 2019 do 31 grudnia 2021 r. Część z osób, które otrzymały odmowę skierowała sprawę na drogę sądową.

Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim 27 czerwca 2024 r. wydał pierwszy wyrok (sygnatura akt VI U 147/24), w którym podzielił argumentację Rzecznika i przyznał przedsiębiorcy prawo do Małego ZUS Plus od 1 stycznia 2024 roku. Sąd wskazał przy tym, że przy interpretacji przepisów dotyczących tej preferencji składkowej należy brać pod uwagę intencję ustawodawcy, który chciał, aby ulga przysługiwała przez 36 miesięcy w cyklicznych 5-letnich okresach, a ponadto art. 11 ustawy Prawo przedsiębiorców, który nakazuje organowi stosowanie zasady przyjaznej interpretacji przepisów i rozstrzygania wątpliwości na korzyść przedsiębiorców

 Czy tak się stanie w innych podobnych sprawach? W mojej ocenie jest na to duża szansa. Ponadto uważam, że jeśli wyroki będą się powtarzać, to ZUS powinien sam poinformować przedsiębiorców, którym odmówiono prawa o możliwości jednak skorzystania z Małego ZUS Plus na początku tego roku – mówi Piotr Juszczyk. 

Kto może skorzystać z Małego ZUS-u Plus?

Prawo do płacenia pomniejszonych składek w ramach Małego ZUS-u Plus posiadają osoby prowadzące działalność gospodarczą przez okres nie krótszy niż 60 dni w roku poprzedzającym zgłoszenie się po ulgę oraz osiągające przychody z tego tytułu poniżej 120 tys. zł. Warto również wspomnieć, że z ulgi mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy nie świadczą usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

DF

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *