Wiceminister cyfryzacji: Marzę o kraju, w którym każdą sprawę można załatwić online

„Jestem za tym, żeby procesy były łatwiejsze dla polskich przedsiębiorstw, polskich przedsiębiorców i polskiej chmury” – powiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka w wywiadzie dla środowego wydania „Dziennika Gazety Prawnej”.

Wiceminister cyfryzacji: Marzę o kraju, w którym każdą sprawę można załatwić online

zdjęcie: asharkyu // Shutterstock

Zapytany, jak koncepcja „państwa cyfrowego” odnosi się do tegorocznych działań Ministerstwa Cyfryzacji, Gramatyka wyraził pragnienie kraju, „w którym będę miał łączność na każdej drodze – krajowej, wojewódzkiej, powiatowej, a także wzdłuż tras kolejowych”.

„Wyobrażam sobie naród, który udostępnia publicznie wszystkie zebrane dane w formacie nadającym się do ponownego wykorzystania. Pozwoliłoby to danym na zasilanie szeroko zdefiniowanego ekosystemu, takiego jak tworzenie nowych aplikacji, które wykorzystują te dane w innowacyjny i niekonwencjonalny sposób” – komentuje podczas wywiadu. „Umożliwiłoby to jednostkom łatwe prowadzenie działalności gospodarczej przy ich użyciu” – dodaje.

Wspomina również o swoich aspiracjach do narodu, „w którym praktycznie każdy problem można rozwiązać online”. „Mam wiele takich aspiracji i mam nadzieję, że pewnego dnia się zmaterializują” — stwierdza.

Na pytanie, czy Ministerstwo Cyfryzacji może odegrać rolę w realizacji tej wizji, Gramatyka podkreślił, że tak, szczególnie w dwóch kluczowych obszarach — szerokopasmowego dostępu do Internetu i zarządzania danymi.

Zwraca uwagę, że ministerstwo przygotowuje się do wdrożenia ustawy UE o danych — ustawodawstwa dotyczącego danych. „Pierwszym będzie prawdopodobnie Data Governance Act (rozporządzenie w sprawie zarządzania danymi), który powinien napotkać mniej wyzwań, ponieważ jego korzyści są proste” — wyjaśnia.

Przyznaje, że „interesariusze rynku mogą wyrażać różne opinie na temat Data Act, sprzeczne z naszą perspektywą”. „Jednak nadal mam nadzieję, że uda nam się przekonać wszystkich o znaczeniu tych przepisów i o tym, jak wyjaśniają one niejasności dotyczące danych” – dodaje.

Wyjaśnia, że „wraz z wdrożeniem ustawy o danych pojazdy będą mogły udostępniać dane nie tylko wtedy, gdy zostaną wyprodukowane przez tego samego producenta. Będą mogły agregować i wymieniać się informacjami między sobą, w tym szczegółami dotyczącymi warunków drogowych, pogody i korków”, podkreśla.

Na pytanie, czy wdrożenie nastąpi w tym roku, Gramatyka twierdzi, że tak. „Już jesteśmy w tyle z Data Governance Act, więc to są nasze priorytety ustawodawcze” – podkreślił. (PAP)

akr/ amac/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *