„Jestem za tym, żeby procesy były łatwiejsze dla polskich przedsiębiorstw, polskich przedsiębiorców i polskiej chmury” – powiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka w wywiadzie dla środowego wydania „Dziennika Gazety Prawnej”.
Zapytany, jak koncepcja „państwa cyfrowego” odnosi się do tegorocznych działań Ministerstwa Cyfryzacji, Gramatyka wyraził pragnienie kraju, „w którym będę miał łączność na każdej drodze – krajowej, wojewódzkiej, powiatowej, a także wzdłuż tras kolejowych”.
„Wyobrażam sobie naród, który udostępnia publicznie wszystkie zebrane dane w formacie nadającym się do ponownego wykorzystania. Pozwoliłoby to danym na zasilanie szeroko zdefiniowanego ekosystemu, takiego jak tworzenie nowych aplikacji, które wykorzystują te dane w innowacyjny i niekonwencjonalny sposób” – komentuje podczas wywiadu. „Umożliwiłoby to jednostkom łatwe prowadzenie działalności gospodarczej przy ich użyciu” – dodaje.
Wspomina również o swoich aspiracjach do narodu, „w którym praktycznie każdy problem można rozwiązać online”. „Mam wiele takich aspiracji i mam nadzieję, że pewnego dnia się zmaterializują” — stwierdza.
Na pytanie, czy Ministerstwo Cyfryzacji może odegrać rolę w realizacji tej wizji, Gramatyka podkreślił, że tak, szczególnie w dwóch kluczowych obszarach — szerokopasmowego dostępu do Internetu i zarządzania danymi.
Zwraca uwagę, że ministerstwo przygotowuje się do wdrożenia ustawy UE o danych — ustawodawstwa dotyczącego danych. „Pierwszym będzie prawdopodobnie Data Governance Act (rozporządzenie w sprawie zarządzania danymi), który powinien napotkać mniej wyzwań, ponieważ jego korzyści są proste” — wyjaśnia.
Przyznaje, że „interesariusze rynku mogą wyrażać różne opinie na temat Data Act, sprzeczne z naszą perspektywą”. „Jednak nadal mam nadzieję, że uda nam się przekonać wszystkich o znaczeniu tych przepisów i o tym, jak wyjaśniają one niejasności dotyczące danych” – dodaje.
Wyjaśnia, że „wraz z wdrożeniem ustawy o danych pojazdy będą mogły udostępniać dane nie tylko wtedy, gdy zostaną wyprodukowane przez tego samego producenta. Będą mogły agregować i wymieniać się informacjami między sobą, w tym szczegółami dotyczącymi warunków drogowych, pogody i korków”, podkreśla.
Na pytanie, czy wdrożenie nastąpi w tym roku, Gramatyka twierdzi, że tak. „Już jesteśmy w tyle z Data Governance Act, więc to są nasze priorytety ustawodawcze” – podkreślił. (PAP)
akr/ amac/