Ukraina stawia warunki USA. Chodzi o umowę dotyczącą metali ziem rzadkich

Jak donosi Bloomberg w sobotę, Ukraina zabiega o zwiększenie inwestycji ze strony Stanów Zjednoczonych w ramach rozmów na temat umowy o surowcach, powołując się na szczegóły umowy o zasobach naturalnych i jej źródła wśród negocjatorów zaangażowanych w jej kształt.

Ukraina stawia warunki USA. Chodzi o umowę dotyczącą metali ziem rzadkich

zdjęcie: IMG Stock Studio // Shutterstock

Jak donosi Bloomberg, Ukraina dąży do wprowadzenia istotnych zmian w dokumencie, ponieważ jego obecny format może zagrozić ambicjom Kijowa w kwestii członkostwa w Unii Europejskiej. Ponadto dokument sugeruje, że Ukraina będzie musiała zwrócić Stanom Zjednoczonym wsparcie finansowe i wojskowe, jakie otrzymała od początku rozległej inwazji Rosji.

Agencja zauważyła, że w piątek odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Ukraińscy negocjatorzy wyrazili swoje obawy, a delegacja amerykańska wykazała zrozumienie, jak ujawnił anonimowy członek ukraińskiego zespołu negocjacyjnego.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w piątek, że umowa nie powinna blokować drogi Ukrainy do UE, biorąc pod uwagę, że członkostwo jest prawem konstytucyjnym narodu. Wyraził również zdziwienie, że niektórzy członkowie parlamentu w jego kraju rozpowszechniają informacje o umowie. Kilku ostro skrytykowało dokument, gdy Bloomberg i Financial Times ujawniły jego szczegóły w czwartek rano.

Według projektu przedstawionego Ukrainie administracja Trumpa nalega na „prawo pierwokupu”. Jeśli zostanie sfinalizowane w ten sposób, będzie to oznaczać bezprecedensową ekspansję gospodarczą USA w największym kraju Europy w czasie, gdy Ukraina dąży do wzmocnienia więzi z UE.

Umowa przyznałaby Stanom Zjednoczonym pierwszą możliwość uzyskania zysków, które zostałyby przeznaczone na specjalny fundusz inwestycyjny na odbudowę nadzorowany przez Waszyngton. Co ważne, dokument wskazuje, że Stany Zjednoczone uważają „pomoc materialną i finansową” udzieloną Ukrainie od czasu szeroko zakrojonej inwazji Rosji w lutym 2022 r. za swój wkład do funduszu. Oznacza to w praktyce, że administracja Trumpa zażądałaby od Ukrainy zwrotu całej amerykańskiej pomocy wojskowej i gospodarczej od początku konfliktu, zanim Kijów mógłby otrzymać jakiekolwiek zwroty ze wspólnego funduszu, według Bloomberga.

Ponadto umowa stanowi, że rząd USA będzie miał prawo pierwokupu ukraińskich metali,

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *