Symulator pracy myszki, antywygaszacze ekranu, programy do automatyzacji kliknięć – to tylko niektóre ze sposobów, jakich część osób pracujących zdalnie stosuje, by ich szef nie dowiedział się, że akurat wyskoczyli na zakupy, spacer czy umyć auto. Jak się jednak okazuje, nie wszystkim one pomogą. Znany bank zwolnił już kilka osób za "udawanie pracy".
Od 30 zł zaczynają się ceny urządzeń, które udają "pracę myszki", te bardziej niezawodne można dostać za około 70 zł. Z danych Amazona wynika, że w ostatnim miesiącu sprzedano ich tysiące. Niektórzy proponują także zatrudnionym, którzy w czasie, w którym powinni wypełniać swoje obowiązki wynikające ze stosunku prac, ale nie mają na to ochoty, także specjalne filmiki na YouTubie. Dzięki nim uniknąć można wygaszenia ekranu. Zresztą wraz z przejściem z biuro do domu stworzono specjalne grupy dyskusyjne, na których można się było podzielić swoimi sposobami na rozwiązanie pracy bez pracy i oszukanie "bossware'u". Eldorado jednak się kończy, gdyż pierwsze wypowiedzenia za stosowanie takich metod już zostały wręczone.
Jednym z prekursorów takie rozwiązania okazał się być trzeci co do wielkości bank w Ameryce Wells Fargo. Przeprowadził on serię zwolnień po kontroli, która wykazała, że pracownicy korzystali z symulatorów myszki i klawiatury, by oszukać firmę. Dane te ujawniono w dokumentach składanych do Urzędu Regulacji Przemysłu Finansowego. Napisano w nich, że pracownicy odeszli lub zostali zwolnieni "po zapoznaniu się z zarzutami dotyczącymi symulacji działania klawiatury wywołującej wrażenie aktywnej pracy". Nie zdradzono w nich, w jaki sposób bank ujawnił problem i czy miał on związek z pracą zdalną.
Wells Fargo przestrzega najwyższych standardów wobec pracowników i nie toleruje nieetycznych zachowań
– poinformowała w oświadczeniu rzeczniczka instytucji Laurie Kight cytowana przez BBC News.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że zwolnienia dotknęły sześć osób, a siódma zwolniła się sama. Znaczna część z nich pracowała w firmie krócej niż 5 lat.
Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]
KupDarmowy zapisWyślijImięJeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników) Nazwa firmy Ulica, numer budynku/lokalu Kod pocztowy Miasto Wyślij
Nazwiskoopr. aw