Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię

Centra danych stanowią szybko rozwijający się, ale energochłonny segment gospodarki. Prognozy PMR sugerują, że do 2030 r. operatorzy w Polsce będą posiadać centra danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza wzrost ponad trzykrotny w porównaniu z 2024 r. Szybkie tempo transformacji cyfrowej i szybki postęp sztucznej inteligencji oznaczają, że zużycie energii elektrycznej w centrach danych w Europie wzrośnie o 66% w nadchodzących latach. W związku z tym coraz więcej firm zwraca się w stronę zrównoważonych praktyk i odnawialnych źródeł energii.

Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię

fot. Gorodenkoff // Shutterstock

– Potencjał wzrostu w polskich centrach danych jest znaczny. Ta ekspansja będzie napędzana potrzebą ulepszonych możliwości obliczeniowych i rozwiązań AI dostępnych w Polsce – stwierdza Tomasz Sobol, Marketing Development Manager CEE w OVHcloud, w wywiadzie dla agencji Newseria.

Na podstawie ustaleń PMR, w 2023 r. łączna moc dostępna na rynku komercyjnych usług centrów danych w Polsce wyniosła prawie 173 MW. Zasoby mocy podwoiły się w ciągu ostatnich trzech lat, a 2023 r. był rokiem rekordowym, charakteryzującym się tempem wzrostu na poziomie 43%. Prognozy PMR przewidują prawie trzykrotny wzrost mocy polskiego rynku centrów danych między 2024 a 2030 r., ze 173 MW do ponad 500 MW. Wzrost ten przekroczy to, co mógłby sugerować wzrost powierzchni netto centrów danych.

– Centra danych rozszerzą swoją powierzchnię, aby sprostać różnym typom potrzeb obliczeniowych użytkowników końcowych. Będzie to odpowiadać różnorodnym zadaniom obliczeniowym, zwłaszcza że Polska staje się coraz bardziej cyfrowa i przyjmuje rozwiązania Internetu rzeczy, które generują rosnącą ilość danych. Dane te są przetwarzane na krawędzi, ale to centra danych obsługują większość obliczeń. Wraz z generowaniem większej ilości danych przez firmy centra danych będą się rozwijać – wyjaśnia Tomasz Sobol.

Jak zauważył PMR, Polska jest ważnym centrum centrów danych w regionie Europy Środkowej, będąc największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem. Na polskim rynku działają już liderzy w globalnym sektorze centrów danych, w tym hiperskalerzy i podmioty finansowe (fundusze i banki inwestujące w tę branżę). W 2023 r. stosunek powierzchni wynajętej do powierzchni dostępnej dla całego rynku był po raz pierwszy wyższy dla największych obiektów niż średnia rynkowa.

– Jesteśmy najdalej na wschód wysuniętym przyczółkiem, z centrami danych w Warszawie i Krakowie przetwarzającymi ogromne ilości danych dla klientów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej,

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *