„Przymusowo wydaleni z Polski”. Ukraina zmienia prawo dotyczące deportowanych

Rada Najwyższa, organ ustawodawczy Ukrainy, uznała w środę osoby przymusowo przesiedlone z Polski (PRL) po II wojnie światowej za osoby deportowane. Nowo uchwalona ustawa gwarantuje, że osoby te lub ich rodziny otrzymają odszkodowanie od państwa w formie jednorazowej pomocy finansowej.

„Przymusowo wydaleni z Polski”. Ukraina zmienia prawo dotyczące deportowanych - INFBusiness

zdjęcie: Andreas Wolochow / / Shutterstock

Nowe przepisy modyfikują ustawę z 2014 roku dotyczącą restytucji praw osób deportowanych ze względów etnicznych. Ustawa z 2014 roku określała deportację jako „przymusowe przesiedlenie, ze względu na przynależność narodową, narodów, mniejszości narodowych i osób z ich stałych miejsc zamieszkania na podstawie decyzji organów rządowych byłego ZSRR lub jego republik”. Zaktualizowana ustawa precyzuje, że definicja ta dotyczy również osób przymusowo przesiedlonych z Polski , „w tym na podstawie porozumień międzynarodowych między ZSRR a Ukraińską Socjalistyczną Republiką Radziecką (Ukraińską Socjalistyczną Republiką Radziecką – PAP), która była częścią Związku Radzieckiego, z Polską w latach 1944–1951.

Wcześniejsza wersja ustawy stwierdzała, że Ukraina postrzegała deportacje przeprowadzone na podstawie decyzji władz ówczesnego ZSRR i jego republik jako „akty nielegalne i przestępcze”. Klauzula ta została obecnie zmieniona i obejmuje decyzje podjęte na mocy porozumień międzynarodowych między ZSRR a Polską w latach 1944–1951.

Ustawa stanowi, że dotyczy ona „osób, które zostały przymusowo przesiedlone w latach 1944–1951 jako osoby pochodzenia ukraińskiego” i że przesiedleniom tym towarzyszyło konfiskata majątku oraz ograniczenia praw politycznych, socjalnych, ekonomicznych i kulturalnych.

Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Rady Najwyższej wynika, że parlament rozpatruje te poprawki od 2019 r.

9 września 1944 roku rząd Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN), narzucony przez Józefa Stalina, zawarł z rządem Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (ZSRR) umowę o wymianie ludności, ułatwiającą dobrowolny wyjazd Ukraińców z Polski. Rok później, we wrześniu 1945 roku, trzy dywizje Wojska Polskiego rozpoczęły przymusowe wysiedlanie ludności ukraińskiej. Operacja ta została przeprowadzona z brutalnością. Profesor Jan Pisuliński, autor pierwszej monografii o deportacji polskich Ukraińców do ZSRR, oszacował w 2017 roku, że w latach 1944–1947 z 22 powiatów południowo-wschodniej Polski wyjechało blisko pół miliona Ukraińców, z czego około 10000 stanowili Ukraińcy.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *