Rok 2025 to czas wielkich oczekiwań i potencjalnych zmian na rynkach finansowych. Znani finansiści, których prognozy zebrał Bankier.pl, typują do portfeli zarówno bezpieczne, jak i bardziej ryzykowne aktywa. Oto szczegóły prognoz na styczeń, ale również na cały bieżący rok.
Wśród bezpiecznych, tegorocznych przystani eksperci wskazują na złoto i dolara, które według Tomasza Pruska, powinny pozostać atrakcyjne w obliczu rosnącej niepewności geopolitycznej. Komitet Inwestycyjny Bankier.pl również rekomenduje dywersyfikację portfela i uwzględnienie w nim złota, obligacji i dolarów, tworząc klasyczny portfel permanentny.
Z drugiej strony, rynek akcji również przyciąga uwagę ekspertów. Michał Masłowski stawia na ETF na SP500, a Albert Rokicki widzi potencjał we wskaźnikach MWIG40 i SWIG80, które jego zdaniem są mniej podatne na wpływ polityki. Sobiesław Kozłowski typuje obligacje, licząc na ich wzrost w związku z obniżkami stóp procentowych, a także polskie spółki, takie jak LPP, XTB i PZU.
Zobacz takżePostaw pierwsze kroki ku bezpiecznym inwestycjom — przeczytaj nasz poradnik o Obligacjach Skarbowych!
Ciekawą propozycją są również kryptowaluty, w które wierzy Jarosław Fuchs. Jego zdaniem rok 2025 będzie rokiem altcoinów, które mogą przynieść spektakularne zyski. Ludwik Sobolewski natomiast stawia na sektor półprzewodników, który powinien korzystać ze wzrostu rynku AI. Poniżej szczegóły prognoz nie tylko na rozpoczęty już miesiąc, ale również tych również o dłuższym horyzoncie inwestycyjnym, czyli na cały 2025 rok.
Przypomnijmy: w ubiegłym roku na Bankier.pl ruszyliśmy z nową, edukacyjną inicjatywą: Portfelem Gwiazd. Wybrane i zaproszone grono znanych w świecie gospodarczym osób na początku każdego miesiąca wybiera i typuje „najlepszą” ich zdaniem klasę aktywów, na najbliższe 30 dni.
Z założenia aktywo może być ogólne (np. lokata, gotówka, złoto, indeks giełdowy, waluta, surowce,…) lub bardziej precyzyjne (jak na przykład konkretny fundusz inwestycyjny/ETF, obligacja, czy giełdowa spółka). Może też być utrzymywane w kolejnych miesiącach.
Wskazaniom osób typujących powinien towarzyszyć krótki, zwięzły opis/uzasadnienie wyboru.
Co ważne! Wskazania naszych Gwiazd nie są i nie powinny być postrzegane jako rekomendacja. Aktywa mogą, ale nie muszą być w ich osobistym portfelu inwestycyjnym. Rzeczywiste inwestycje w typowane aktywa mogą też przynieść ujemne stopy zwrotu.
Pełne zestawienie styczniowych typów naszych ekspertów poniżej:
Krzysztof Borowski, doświadczony trader, profesor SGH
- Prognoza (styczeń): portfel z równymi wagami Bitcoin, Ethereum, kawa (kontrakty terminowe) – USA, kakao (kontrakty terminowe) – USA, spółka Rainbow
- Prognoza (2025 rok): portfel z równymi wagami Bitcoin, Ethereum, kawa (kontrakty terminowe) – USA, kakao (kontrakty terminowe) – USA, indeks Merval (Argentyna), indeks S&P 500, spółka Rainbow
Sebastian Buczek, prezes, współzałożyciel i akcjonariusz Quercus TFI
- Prognoza (styczeń) – podtrzymana: 100% akcje Santandera
- Prognoza (2025 rok): 100% QUERCUS Akumulacji Kapitału (d. QUERCUS Ochrony Kapitału) – „Nasz najlepszy fundusz dłużny ostatnich lat, fundusz dla każdego, po 8% zysku w 2024 r. Nadal zakładamy wyższe stopy zwrotu niż depozyty bankowe w 2025 r. Od tego produktu można zacząć przygodę z funduszami inwestycyjnymi” – argumentuje wybór Sebastian Buczek.
Jarosław Fuchs, od ponad trzech dekad menadżer w sektorze bankowym, b. wiceprezes Banku Pekao
- Prognoza (styczeń): portfel kryptowalut (BTC 30%, SOL 30%, ETH 30% i AZERO 10% portfela) – „Drobna korekta portfela: zostaje SOL, ETH i BTC ponieważ cały czas widzę ogromny potencjał dla tych kryptowalut mimo lekkiej korekty na rynku głównie spowodowanej wypowiedziom Fed, która zasygnalizowała wolniejsze tempo przyszłych cięć stóp procentowych w USA. Dokładam jeszcze token AZERO, który ma przed sobą świetlaną przyszłość. AZERO jest natywną kryptowalutą blockchainu Aleph Zero, na którym w 2025 pojawi się aplikacja Common. To alternatywa dla neobanków, która obejmuje zautomatyzowane możliwości pomnażania kapitału, jednocześnie dając użytkownikom pełna kontrolę nad aktywami i prywatnością” – uważa Jarosław Fusch.
- Prognoza (2025 rok): kryptowaluty „Nieustająco wierzę w rynek kryptoaktywów. Pamiętajmy, że 20 stycznia zmieni się gospodarz w Białym Domu, a to oznacza rewolucję, która oczywiście jest już widoczna w wycenach, ale to nie jest ostatnie słowo. Patrząc na skład przyszłego gabinetu i obecny klimat na rynku możemy sobie zadać pytanie czy jest realny scenariusz wyceny BTC 250 tys. $, ETH 10 tys. $ i SOL 1 tys. $? Moim zdaniem jest to bardzo możliwe czy nieuniknione, trudno powiedzieć ;). Generalnie czas dla krypotaktywów jest bardzo dobry. Moim zdaniem rok 2025 będzie rokiem altcoinów, oczekiwane wzrosty na głównych krytowalutach to jedno, ale spektakularne idące w setki, jeżeli nie tysiące procent skoki wycen altcoinów to wielce prawdopodobny scenariusz. Już dzisiaj mamy do czynienia z ogromną ilością bardzo interesujących projektów wywodzących się z nowych technologii, AI, biotechnologii i innych, które stanowią ciekawą alternatywę dla inwestorów, którzy coraz śmielej patrzą w kierunku zdecentralizowanych finansów i rynku kryptoatywów. Ostatni raport „Polak Inwestor 2024” świetnie to obrazuje. Dzisiaj 21,5% inwestorów posiada kryptoaktywa w swoich portfelach, a kolejne 12,5% jest otwartych na ich dodanie do portfeli w pierwszej kolejności. Martwiłbym się o tradycyjne finanse, które muszą dokonać gwałtownego zwrotu w kierunku nowych, młodych inwestorów i mieć dla nich ciekawą, konkurencyjną i oczywiście bezpieczną propozycję, która będzie adekwatna do zmieniającego się świata (również świata inwestycji)” – argumentuje Fusch.
Jarosław Grzywiński, menedżer, były szef Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, ekspert BCC od rynków kapitałowych
- Prognoza (styczeń): Tesla (50%), Apple (50%) – „2025 to będzie rok amerykańskich spółek, w szczególności dobry rok dla spółek technologicznych i dywidendowych. Spodziewam się konsekwentnych wzrostów i nowego impulsu dla amerykańskiej gospodarki. Dużą rolę odegra także zapowiedź FED o obniżeniu stóp procentowych. Rynek kapitałowy w USA wysyła wyraźne sygnały o powrocie do korzeni i swoich najlepszych lat” – argumentuje Jarosław Grzywiński.
- Prognoza (2025 rok): Bitcoin (50%), złoto (50%) – „Te dwa aktywa, czyli cyfrowe złoto (nadal owiane tajemniczością i brakiem transparentności) oraz tradycyjne złoto mogą stać się najlepszymi inwestycjami długoterminowymi. Ochrona przed inflacją, globalna akceptacja ze strony inwestorów oraz rosnąca adopcja bitcoina przez instytucje finansowe oraz zapowiedź przyjaznych regulacji mogą spowodować, że waluty cyfrowe staną się coraz bardziej stabilną i przewidywalną klasą aktywów. Ta dychotomiczna dywersyfikacja mojego portfela inwestycyjnego oraz niski współczynnik korelacji z niestabilnymi rynkami akcji i obligacji dają szansę na redukcję ryzyka inwestycyjnego” – uważa Grzywiński.
Sobiesław Kozłowski, specjalista od analizy technicznej i fundamentalnej, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities
- Prognoza (styczeń): Budimex 20%, 11 bit studios 20%, Unibep 20%, Unimot 20%, XTB 20% – „Postawiłbym na spółki że znaczącym potencjałem fundamentalnym i technicznym" – uważa Sobiesław Kozłowski.
- Prognoza (2025 rok): 10-letnie obligacje USA – 20%, 10-letnie obligacje Polski 20%, LPP 20%, XTB 20%, PZU 20% – „Obniżki stóp procentowych będą sprzyjały wzrostowi cen obligacji. Z drugiej strony wyceny polskich spółek są atrakcyjne" – dodaje Kozłowski.
Piotr Kuczyński, ekonomista, analityk Xelion
- Prognoza (styczeń): 30% Hang Seng Tech (HSTECH), 25% Russell 1000, 25% WIG, 20% polskie fundusze dłużne lub 4. letnie obligacje SP indeksowane inflacją (6,3% rocznie)
- Prognoza (2025 rok): 30% WIG, 30% Hang Seng Tech (HSTECH), 20% NASDAQ, 20% fundusze dłużne lub 4. letnie obligacje SP indeksowane inflacją (6,3% rocznie)
Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych
- Prognoza (styczeń): 50% w ETF na SP500, 50% – „ETF na SP500 (realizowany za pomocą ETF-a notowanego u nas na GPW ETFSP500 od Amundi). Jak zwykle moja strategia core-satelite opiera się na Stanach Zjednoczonych. Ponownie typuję Text. Spółka dała mi zarobić w grudniu, a uważam, że jest tu jeszcze przestrzeń do wzrostów" – argumentuje Michał Masłowski.
- Prognoza (2025 rok): ETF na SP500 – „Mój długoterminowy typ na cały rok, to podobnie jak w 2024 roku ETF na SP500” – dodaje Masłowski.
Tomasz Prusek, publicysta ekonomiczny, pisarz z 30-letnim doświadczeniem rynkowym
- Prognoza (styczeń): złoto (50 proc.) i dolar (50 proc.). – „Choć grudzień tylko chwilowo przyniósł mocniejsze odreagowanie przeceny złotego kruszcu z listopada, to nadal pozostaje defensywnym aktywem pozostającym w trendzie wzrostowy. Alokacja połowy portfela w dolara ma związek ze zmianą w styczniu w Białym Domu i pierwszymi decyzjami nowej administracji, które wywołają reakcje rynków" – uważa Tomasz Prusek.
- Prognoza (2025 rok): złoto (50 proc.) i dolar (50 proc.).- „Złoto okazało się w 2024 roku świetną inwestycją, przynosząc blisko 30 proc. zysku w ujęciu dolarowym. Uncja doszła do prawie 2800 dol., a umiarkowana korekta (niecałe 200 dol. na uncji) nastąpiła dopiero w dwóch ostatnich miesiącach roku. Zatem w skali roku był to klasyczny "Trend is Your Friend". Notowania złota w 2025 będą pod wpływem wydarzeń geopolitycznych związanych z wojną w Ukrainie i niepokojami w innych regionach świata, a banki centralne powinny kontynuować obniżki stóp procentowych. Dolar będzie wykładnią wydarzeń w gospodarce i dynamicznej globalnej polityce USA. Dlatego można oczekiwać na światowej walucie rezerwowej ponadprzeciętnej zmienności, nie tylko wynikającej z bieżącej polityki monetarnej. Tradycyjnie złoto i dolary pozostają "bezpiecznymi przystaniami" na niespokojne czasy…” – argumentuje Prusek.
Albert Rokicki, założyciel portalu Longterm.pl, inwestor z 24-letnim doświadczeniem, autor książki "Longterm. Jak inwestować na giełdzie i osiągnąć zysk" PWN 2017
- Prognoza (styczeń): Datawalk – „Spółka podpisała prestiżową umowę z Amazonem, a wcześniej pochwaliła się współpracą z Morgan Stanley. Kurs się odbudowuje po długotrwałej bessie i może w końcu hossa AI zawita również na nasz rynek. Największy konkurent i odpowiednik spółki – amerykański Palantir zyskał w 2024 toku ponad 360% (na dzień 27.12.2024).” – argumentuje Albert Rokicki.
- Prognoza (2025 rok): MWIG40 i SWIG80 – „Na cały rok typuję polskie akcje ale wolę jednak stawiać na MWIG40 i SWIG80 niż podatny na decyzje polityków i humory zagranicy, WIG20” – uważa Rokicki.
Ludwik Sobolewski, były prezes GPW i BSE, partner w Qualia Advisor, adwokat, autor książek
- Prognoza (styczeń): 50% – Bitcoin, 50% – indeks WIGmed – „Nowy rok, będą zmiany. Pozbywam się wszystkiego, co było dotąd w portfelu, jeśli pochodziło z Indii, bo podejrzewam tam bańkę. Obym się nie pomylił, bo będzie czego żałować. Miejsce Indii zajmie bitcoin – tak, tak, niedawno naprawdę go dokupiłem, gdy był już szaleńczo drogi, ale zakładam że do dnia zaprzysiężenia USPDT cena jeszcze wzrośnie. Nie ma w tym racjonalnego uzasadnienia, ale nie zawsze musi być. Rynek kocha symboliczne momenty. Druga połowa portfela to będą nadal polskie spółki biotechnologiczne czyli, w braku lepszej referencji, WIGmed” – tłumaczy Ludwik Sobolewski.
- Prognoza (2025 rok): sektor półprzewodników – „Jeśli chodzi o cały rok 2025: nie tylko Nvidia. Są inne spółki z sektora półprzewodników, a ich wycena dochodzi lub przekracza jedną trzecią Nvidii. Świat pędzi z AI, więc zdecydowanie to jest temat inwestycyjny na przyszły rok" – dodaje Sobolewski.
Katarzyna Szwarc, menedżerka w wielu instytucjach finansowych, była pełnomocniczka ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego w Ministerstwie Finansów
- Prognoza (na styczeń i cały 2025 rok): 4-letnie obligacje SP indeksowane inflacją (COI)
Komitet inwestycyjny Bankier.pl (w składzie Marcin Dziadkowiak, Krzysztof Kolany, Michał Kubicki, Michał Misiura, Andrzej Stec)
- Prognoza (styczeń): Bony skarbowe rządu USA poprzez SPDR Bloomberg 1-3 Month T-Bill ETF (ticker: BIL) – „Preferujemy bezpieczne nastawienie w oczekiwaniu na zaprzysiężenie Donalda Trumpa i wzrost zmienności na rynkach” – tak uzasadnia decyzję Komitet inwestycyjny Bankier.pl.
- Prognoza (2025 rok): 25% złota, 25% rynku akcji, 25% obligacji USA i 25% dolarów USD – „Z uwagi na wysoką niepewność, liczne czynniki ryzyka, etc…. stawiamy na klasyczny portfel permanentny Harry'ego Browne’a: czyli ćwiartka złota, ćwiartka rynku akcji, ćwiartka obligacji USA i ćwiartka dolarowej gotówki. Wszystko przez ETF-y: ZKB Gold (ZGLD), SPDR MSCI World UCITS, TLT i BIL” – dodano.