W 2024 r. Polska doświadczyła jednego z najszybszych wzrostów kosztów pracy w Unii Europejskiej. Niemniej jednak pensje oferowane pracownikom wzdłuż Wisły i Odry są nadal znacznie niższe niż te w Europie Zachodniej.
Pod koniec marca Eurostat opublikował dane dotyczące średnich godzinowych kosztów pracy w krajach Unii Europejskiej. Dane te obejmują nie tylko „podstawowe” wynagrodzenia otrzymywane przez pracowników, ale także podatki i „składki” na świadczenia socjalne płacone przez pracodawców. (Proces ten w języku angielskim określany jest jako „koszty pozapłacowe”). Stanowi to zatem tzw. duże brutto, co oznacza, że godzinowa płaca brutto w Polsce wzrosła o 20% z powodu „składek” na ZUS, które formalnie pozostają odpowiedzialnością pracodawcy.
Eurostat
Według ustaleń Eurostatu, w 2024 r. średni godzinowy koszt pracy w Polsce wyniósł 17,3 EUR. Liczba ta dotyczy wyłącznie przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 osób, a zatem wyklucza mikro- i małe firmy, rolnictwo, sektor publiczny i służby mundurowe. Wynik Polski był porównywalny z wynikami innych krajów regionu: Litwy (16,3 EUR), Chorwacji (16,5 EUR), Czech (18,2 EUR) i Słowacji (18,5 EUR). Co godne uwagi, liczba ta była znacznie wyższa niż na Węgrzech (14,1 EUR) i w Rumunii (12,5 EUR), a nawet nieznacznie przewyższyła Grecję (16,7 EUR).
Przeczytaj także
5000 zł netto. Ponad połowa Polaków zarabia mniej
Jednakże