Jaja w Polsce coraz droższe. Od 2015 roku zdrożały o ponad 74 proc.

Jaja w Polsce od 2015 roku zdrożały o ponad 74 proc., podczas gdy w pozostałych krajach Unii Europejskiej średnio o 51 proc. Tegoroczna Wielkanoc będzie droższa niż w poprzednich latach nie tylko ze względu na ceny jaj. Ceny żywności w koszyku przeciętnego Polaka w ciągu ostatnich dziewięciu lat wzrosły o 64,7 proc. Zdjęcie

Od 2015 roku jaja zdrożały o ponad 74 proc. /123RF/PICSEL

Od 2015 roku jaja zdrożały o ponad 74 proc. /123RF/PICSEL Reklama

Polacy średnio zjadają 163 jajka na osobę rocznie – za część tego wyniku w dużej mierze odpowiadają Święta Wielkanocne. Mniej jajek od nas jedzą Grecy, Chorwaci czy Bułgarzy. Przeciętnie w UE ta liczba wynosi nawet 221 jajek na mieszkańca. 

Tymczasem od 2015 roku jaja podrożały w Polsce o ponad 74 proc. – wynika z analizy danych Eurostatu oraz Food and Agriculture Organization (FAO), którą przeprowadził VeloBank.  

Jaja w Polsce coraz droższe

Inflacja mocno wpływa na cenę jaj – w Polsce są one o ponad 74 proc. droższe niż niemal dekadę temu. W tym samym czasie w krajach Unii Europejskiej podrożały o nieco ponad połowę.

Reklama

Bywały sytuacje w przeszłości, gdy jaja drożały i to radykalnie, by potanieć wiele miesięcy później – komentuje wyniki badania Piotr Arak, główny ekonomista VeloBanku.

Jeden z momentów, podczas którego mocno wzrosły ceny jaj w sklepach w Polsce, miał miejsce w 2017 roku, podczas epidemii ptasiej grypy. – Wtedy ceny jaj były o ponad 50 proc. wyższe niż dwa lata wcześniej. Jednak w ciągu dwóch lat spadły, gdy zagrożenie dla farm drobiu się zmniejszyło – przypomina ekonomista. 

Kolejny okres wzrostu cen to odbudowa popytu w 2021 roku. To czas, kiedy gospodarka wychodziła z lockdownów spowodowanych pandemią Covid-19. W ciągu kilku miesięcy do tego dołożył się atak Rosji na Ukrainę, rosnące ceny energii, a także destabilizacja globalnych rynków rolnych. – Te zjawiska widać w cenach niepozornego jajka, które ostatnio i tak jest tańsze niż w połowie zeszłego roku – dodaje Arak. 

W lutym 2024 roku ceny jajek były o 2,4 proc. niższe niż rok temu, gdy inflacja była rekordowo wysoka. Przeciętnie w UE ich cena spadła o 2 proc., ale są kraje, w których jajka podrożały. Chodzi m.in. o Szwecję (wzrost o 12 proc.) czy Maltę (wzrost o 10 proc.). Na drugim biegunie są Czechy i Węgry, gdzie ceny jaj spadły o odpowiednio 30 proc. i 19 proc.” – czytamy w analizie VeloBanku.

Polska szóstym największym producentem jaj

Polska jest szóstym największym producentem jaj w Unii Europejskiej, z czego jedną trzecią jaj przeznaczamy na eksport. Z prawie 10 mld sztuk, czy też 642 tys. ton rocznie, co dziesiąte jajko w Unii Europejskiej znosi kura z polskich hodowli.

Dane pochodzą z 2021 roku, dlatego mogą być zaburzone przez wojnę w Ukrainie i import produktów spożywczych z tego kraju. – Nie zmienia to faktu, że Polska pozostała jednym z liderów eksportu jajek, z ponad 13 proc. udziałem, co daje 250 tys. ton – wskazuje Arak z VeloBanku. 

Największymi producentami na własny użytek, ale też na eksport, są obecnie Francja oraz Niemcy. W dalszej kolejności Hiszpania, Włochy i Holandia. Pozostałe kraje UE odpowiadają zaledwie za jedną czwartą produkcji jaj w Europie. 

Wielkanoc znowu droższa

Tegoroczna Wielkanoc w Polsce będzie znowu droższa i to nie tylko z powodu rosnących cen jaj. Z danych Eurostatu wynika, że od 2015 r. ceny produktów żywnościowych w UE podrożały średnio o 43 proc., a w Polsce – o 64,7 proc. 

W tym czasie żywność najbardziej podrożała na Węgrzech – jest prawie dwukrotnie droższa niż blisko dekadę temu. W Bułgarii wzrost wyniósł 72 proc., na Litwie 69 proc., a w Estonii 66,6 proc. Polska jest dopiero na kolejnym miejscu. Najmniejszy wzrost cen żywności odnotowano w Irlandii – o 10,5 proc.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Polska to nasza brama do UE”. Ambasador Uzbekistanu o współpracy między naszymi krajami INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *