W 2025 r. Polska przeznaczy najwyższy budżet na cyberbezpieczeństwo, jak stwierdził wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas przemówienia w Bydgoszczy w czwartek. Podkreślił, że Polska jest jednym z najbardziej atakowanych krajów na świecie w sferze cyfrowej.
Gawkowski bierze udział w SECURE International Summit w Bydgoszczy w czwartek. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.
„Najważniejszym aspektem cyfrowego krajobrazu jest ludzkie cyberbezpieczeństwo. (…) W 2025 r. przeznaczymy najwyższą kwotę w historii Polski na cyberbezpieczeństwo. Inwestujemy zarówno w systemy wojskowe, jak i cywilne. Cyberbezpieczeństwo stało się kluczowym czynnikiem w aktualizacjach sprzętu. Przepisy ewoluują. (…) Jesteśmy o krok od ujawnienia nowej strategii bezpieczeństwa cyfrowego dla Polski” – zauważył wicepremier Gawkowski.
Podkreślił, że wojna hybrydowa pełni funkcję ostrzegawczą i że należy wdrożyć środki zapobiegawcze zanim dojdzie do tradycyjnego konfliktu.
„Musimy uznać, że cyberbezpieczeństwo jest osadzone w każdym z naszych urządzeń i naszych możliwościach dotyczących ich użytkowania. (…) Polska jest jednym z najbardziej narażonych na ataki cybernetyczne krajów na świecie. Na szczęście 99,9% tych prób kończy się niepowodzeniem ze względu na środki zapobiegawcze ” – zauważył Gawkowski.
Wyjaśnił dalej, że cyberbezpieczeństwo działa jako zabezpieczenie przed wojną. „Narody muszą współpracować, aby zwalczać agresorów. Nieprzypadkowo zagrożenia te pochodzą z Rosji lub Białorusi, a także z niektórych krajów azjatyckich. Te same zagrożenia, które występują w polskich miastach, mogą również dotyczyć lokalizacji, które są znacznie dalej od granicy ukraińsko-rosyjskiej. Obecnie żadne miasto, duże czy małe, w Europie nie jest wolne od cyberzagrożeń. Granice tych ataków nie istnieją” – stwierdził minister ds. cyfryzacji.
Według Gawkowskiego cyberbezpieczeństwo staje się kluczowym obowiązkiem każdego obywatela w Europie.
„To odzwierciedlenie tego, jak rozwija się gospodarka cyfrowa i jak ściśle świat cyfrowy jest dziś powiązany z każdą osobą. (…) Dążymy do tego, aby UE określiła jednolite stanowisko w sprawie zagrożeń obecnych w sferze cyfrowej”