Wykorzystanie kamer pomoże wyłapać potencjalnie niebezpiecznych kierowców, zanim dojdzie do tragedii na drodze
Urszula Lesman
Pierwsze testy są prowadzone w Wielkiej Brytanii, na razie tylko w hrabstwach Devon i Kornwalia na zachodzie kraju. Nowoczesne urządzenie o nazwie Heads-Up potrafi wykrywać sposób poruszania się po drodze i zachowania sugerujące, że kierowca może być pod wpływem alkoholu lub narkotyków – informuje BBC.
Jak działa kamera AI?
Policyjny patrol, który otrzyma sygnał o podejrzanym pojeździe może go zatrzymać, porozmawiać z kierowcą i przeprowadzić test na obecność alkoholu i nielegalnych substancji.
Kamera może zostać szybko przeniesiona na dowolną drogę w którymkolwiek z hrabstw, bez wcześniejszego ostrzeżenia. Kierowcy nie są świadomi, że zostali namierzeni, dopóki policja ich nie zatrzyma.
„Jesteśmy zachwyceni, że możemy przeprowadzić pierwsze na świecie testy tej technologii właśnie tutaj, w hrabstwach Devon i Kornwalia” – powiedział BBC Geoff Collins, dyrektor generalny na Wielką Brytanię firmy Acusensus, która opracowała kamerę.
„Wszyscy jesteśmy bezpieczniejsi, jeśli możemy wykryć stan nietrzeźwości zanim spowoduje on wypadek, który może zrujnować czyjeś życie” – dodał Collins.
Kamery Acusensus były już wcześniej wykorzystywane do pomocy policji w łapaniu kierowców używających telefonów komórkowych za kierownicą lub nieużywających pasów bezpieczeństwa. Ponieważ kierowcy pod wpływem alkoholu są sześciokrotnie bardziej narażeni na udział w śmiertelnym wypadku, policja z hrabstw Devon i Kornwalia ma nadzieję, że system Heads-Up pomoże zmniejszyć ilość wypadków śmiertelnych z ich udziałem. „Nasi funkcjonariusze nie mogą być wszędzie” – powiedział BBC nadinspektor Simon Jenkinson, którego zespół nadzoruje 14 000 mil dróg w obu hrabstwach.
Policja liczy, że wykorzystanie kamer Acusensus pomoże im wyłapać potencjalnie niebezpiecznych kierowców zanim dojdzie do tragedii na drodze. Testy będą prowadzone przez cały grudzień 2024 roku.