McDonald’s zbojkotowany? Tak słabych wyników nie miał od dawna

Wyniki McDonald's za czwarty kwartał 2023 r. nie napawają optymizmem. Nawet analitycy nie przewidzieli tak słabego wzrostu, który okazał się najniższy od października 2020 r. Według zarządu firmy jest to efekt bojkotu m.in. na Bliskim Wschodzie, który wynika z wojny w Strefie Gazy.

McDonald's zbojkotowany? Tak słabych wyników nie miał od dawna

/ Shutterstock

Prognozy analityków wskazywały, że globalna sprzedaż w restauracjach McDonald's między październikiem a grudniem 2023 r. powinna wzrosnąć o 4,7 proc. Tymczasem okazało się, że było to jedynie 3,4 proc. Według Agencji Reutera tak słabego wyniku ta popularna sieć fast food nie miała od października 2020 r., czyli od czasu pandemii i związanych z nią lockdownów.

McDonald’s posądzony o działalność proizraelską

Jak twierdzi dyrektor generalny Chris Kempczinski, słabe wyniki związane są z bojkotem na Bliskim Wschodzie, a także w krajach takich jak Malezja, Indonezja i Francja, czyli w krajach, w których muzułmanie stanowią większość lub dużą mniejszość. Wszystko dlatego, że McDonald's jest tam posądzany o proizraelską działalność.

Bojkot sieci rozpoczął się od tego, że jeden z jej franczyzobiorców w Izraelu zaoferował darmowe posiłki dla żołnierzy. W odpowiedzi prowadzący restauracje sieci w krajach arabskich zwiększyli datki na pomoc humanitarną dla Palestyńczyków w Strefie Gazy, gdzie Izrael prowadzi wojnę.

Do końca wojny wyniki firmy się nie poprawią?

Jak twierdzi Chris Kempczinski, dopóki trwa wojna w Gazie McDonald's nie spodziewa się znaczącej poprawy w krajach, gdzie jego restauracje są bojkotowane. Natomiast akcjonariusze koncernu obawiają się, że spadek zysków może się utrwalić w wyniku trwającej wojny.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

KupDarmowy zapisWyślijImięPole wypełnione niepoprawnie!NazwiskoPole wypełnione niepoprawnie!Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników)Pole wypełnione niepoprawnie!Nazwa firmyPole wypełnione niepoprawnie!Ulica, numer budynku/lokaluPole wypełnione niepoprawnie!Kod pocztowyPodaj kod w formacie xx-xxx!MiastoPole wypełnione niepoprawnie!Wyślij

Mimo niezadowalających wyników rok 2023 r. okazał się lepszy dla McDonald's od poprzedniego. Jej przychody wyniosły 6,41 mld dolarów, co oznacza wzrost o 8 proc. w porównaniu do 2022 roku, choć według prognoz miały wynieść 6,45 mld dolarów.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *