Kierowcy TIR-ów poszukiwani. Tyle można zarobić

Prowadzenie wielkich ciężarówek to dla wielu mężczyzn spełnienie marzeń jeszcze z dzieciństwa. I choć praca ta może nieść ze sobą wiele utrudnień, m.in. dla życia prywatnego ze względu na długie wyjazdy, mogą to wynagrodzić dość atrakcyjne zarobki

Kierowcy ciężarówek zawodem deficytowym, firmy coraz częściej zatrudniają cudzoziemców. Tyle można zarobić

fot. Katarzyna Wiązowska /

Według ostatniego raportu Grupy Inelo oraz Polskiego Instytutu Transportu Drogowego – Branżometru Inelo 2023 niedobór kierowców niezmiennie pozostaje na szczycie listy problemów, z którymi od lat mierzą się firmy przewozowe. Według raportu nawet 7 na 10 przedstawicieli firm odczuło deficyt kierowców na rynku pracy. Mimo że dynamika odpływu kierowców z Ukrainy znacznie spadła, a ich udział w całej grupie zawodowej utrzymuje się na podobnym poziomie (15 proc.), to przedsiębiorcy nadal narzekają na braki kadrowe. 

Rozwiązaniem są kierowcy z zagranicy?

Z kolei w „Barometrze zawodów”, przygotowywanym na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, kolejny raz z rzędu w 2024 roku na liście deficytowych zawodów znajdują się kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych.

­– Cały czas brakuje rąk do pracy, a problem pogłębił się po agresji Rosji na Ukrainę, bo wiele firm transportowych musiało się zmierzyć z wyjazdem Ukraińców do ojczyzny – mówi Bankier.pl Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy. – Tych deficytów nie udało się od tego czasu zapełnić, a rewolucja technologiczna związana z autonomicznymi samochodami na razie nie rozwiązuje problemu. Nadal potrzebni są ludzie. Wydaje się, że jednym ze sposobów będzie sięganie po kierowców na inne rynki niż Ukraina. Firmy, nie mając wyjścia, robią to coraz chętniej.

MRPiPS podaje, że w 2023 roku wydano 320 tys. zezwoleń na podjęcie zatrudnienia przez cudzoziemców. Widoczne było wzmożone zainteresowanie powierzaniem pracy obywatelom państw trzecich: Indie (46 tys.), Nepal (35,2 tys.), Filipiny (29,1 tys.), Bangladesz (27,8 tys.), Turcja (26 tys.), Kolumbia (12 tys.), Kazachstan (8,8 tys.) czy Wietnam (9,8 tys.).

Ofert nie brakuje

W serwisie Pracuj.pl od początku 2024 roku opublikowano 959 ofert pracy dla kierowców kat. C. Jak przekazali Bankier.pl przedstawiciele tej platformy z ogłoszeniami, ich liczba nieco spadła. W styczniu i lutym liczba ofert jest o 12 proc. mniejsza niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Przy czym 2023 rok notował także spadki względem 2022 roku. Średnia liczba kandydatów aplikujących na te oferty w pierwszych miesiącach 2023 roku urosła w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022, natomiast w 2024 ponownie spadła o 19 proc.

Dość kosztowne kwalifikacje

Aby zostać kierowcą TIR-a, niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii C lub C+E. Pierwszy typ uprawnień pozwala na prowadzenie samochodu, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, a drugi jest niezbędny do jazdy z przyczepą.

Kandydat na kierowcę ciężarówki musi także posiadać szereg cech, które pozwolą mu na bezpieczne prowadzenie tak ciężkiego pojazdu. Konieczne jest zatem przejście badań lekarskich oraz psychologicznych, które potwierdzą, że może wykonywać tę pracę. Niezbędne jest również świadectwo kwalifikacji zawodowej kierowcy, które jest dokumentem potwierdzającym uzyskanie uprawnień do wykonywania przewozu drogowego rzeczy lub osób. To swoiste prawo do wykonywania zawodu kierowcy ciężarówki. Zdobyte uprawnienia trzeba potwierdzać co 5 lat, a to oznacza konieczność odbycia 35-godzinnego szkolenia teoretycznego, a także ponowne przebycie badań lekarskich i psychologicznych. Niewątpliwą wadą jest cena zdobycia wszelkich uprawnień, która może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Ile zarabia kierowca tira?

W związku z ogromnym popytem na kierowców TIR-ów mogą oni liczyć na relatywnie niezłe zarobki. W 2024 roku została podniesiona stawka przeciętnego, prognozowanego wynagrodzenia kierowcy z kwoty 6 935 zł do 7 824 zł netto. Natomiast kierowcy w transporcie międzynarodowym zarabiają zazwyczaj średnio około od 8 500 zł do 13 000 zł netto. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *