43 proc. firm na całym świecie inwestuje w generatywną sztuczną inteligencję – wynika z badania EY – Reimagining Industry Futures Study 2024. Jednocześnie 38 proc. respondentów opowiada się za wyważonym i stopniowym wdrażaniem GenAI, aby wypracować etyczne zarządzanie danymi.
Z badania EY – Reimagining Industry Futures Study 2024 wynika, że w rozwój generatywnej sztucznej inteligencji (forma sztucznej inteligencji, tworzącej oryginalny obrazy, tekst oraz dźwięk – PAP) inwestuje 43 proc. ankietowanych przedsiębiorstw na całym świecie, w tym w Polsce, zaś w ciągu roku planuje to zrobić kolejne 30 proc. Zaznaczono, że jednocześnie ponad jedna trzecia respondentów (38 proc.) opowiada się za "wyważonym i stopniowym podejściem do adopcji" GenAI, aby wypracować sposoby działania m.in. w etyczne zarządzanie danymi.
Jak pokazało badanie EY 73 proc. firm chce lepiej zrozumieć koncepcję i przypadki użycia tego rozwiązania, a 69 proc. musi dowiedzieć się więcej o zagrożeniach z nim związanych.
ReklamaZobacz takżePolecamy: konto firmowe w Pekao – bezwarunkowo za 0 zł, za to z premią 200 zł na start
Eksperci zwrócili uwagę, że respondenci zapytani o główny priorytet związany z rozwojem GenAI w ich organizacji, najczęściej wskazywali lepsze zarządzanie danymi w celu zwalczania zagrożeń związanych m.in. z dokładnością i etyką danych (46 proc.). Wyjaśnili, że jest to szczególnie istotne dla sektora usług finansowych, w którym odsetek odpowiedzi sięgnął 52 proc. Na drugim miejscu znalazło się wykorzystanie GenAI w ramach szerszej strategii technologicznej i łączenie różnych rozwiązań w celu zwiększenia wartości (41 proc.). Jako trzecie zadanie pojawiło się budowanie lepszego zrozumienia tej technologii (40 proc.).
"Oprócz zwiększania wydajności i produktywności w organizacji, GenAI jest również katalizatorem transformacji. Wykorzystując jej możliwości, takie jak szybkie uczenie się, firmy mogą zwiększać poprawiać doświadczenia klientów oraz personalizować swoje produkty i usługi" – stwierdził Partner EY Mateusz Mazur. Jego zdaniem równie ważne będą zmiany wewnątrz organizacji, np. automatyzacja złożonych i kreatywnych zadań oraz odkrywanie nowych wzorców w dużej ilości danych.
Autorzy badania zwrócili uwagę, że GenAI w zeszłorocznej edycji badania w ogóle nie pojawiła się na liście najpopularniejszych technologii. "Rozwój tego rozwiązania może jeszcze bardziej przyśpieszyć, gdyż niemal co trzecie ankietowane przedsiębiorstwo (30 proc.) planuje zainwestować w ten obszar w ciągu najbliższych trzech lat" – zauważyli.
"Obecnie największy odsetek firm inwestuje w analitykę i AI oraz robotykę z automatyką (63 proc.). Jako trzecie rozwiązanie wskazano generatywną sztuczną inteligencję (43 proc.), a tuż za nią uplasowało się przetwarzanie brzegowe (42 proc. )" – podano w badaniu.
W opracowaniu poinformowano, że respondenci zamierzają również rozwijać sieci 5G (28 proc. wskazań) oraz Internet Rzeczy (25 proc.). Z kolei wśród technologii, które są odbierane jako nieistotne dla biznesu lub z którymi firmy nie wiążą swoich planów, znalazły się rzeczywistość rozszerzona/wirtualna (AR/VR) oraz blockchain – odpowiednio 40 proc. i 39 proc. odpowiedzi. "Jako powód można wskazać dość wysoki próg wejścia związany z dużymi nakładami finansowymi oraz koniecznością posiadania wyspecjalizowanej kadry, która rozwinie daną technologię zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa" – wymienili eksperci.
Z badania EY wynika, że w sieć 5G w perspektywie najbliższych trzech lat planuje zainwestować ponad połowa ankietowanych firm (52 proc. wobec 57 proc. rok wcześniej). Jednocześnie co piąty respondent (20 proc.) stwierdził, że ta technologia nie dotyczy jego biznesu lub nie wiąże z nią swoich planów inwestycyjnych.
Eksperci EY dodali, że ponad połowa ankietowanych (56 proc.) uważa, że nowe rozwiązania mogą odegrać istotną rolę w przyspieszeniu zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie trzech na czterech respondentów (75 proc.) uważa, że potrzebuje lepszego zrozumienia, w jaki sposób różne nowoczesne rozwiązania mogą być łączone w celu tworzenia wartości i skuteczniejszego wykorzystania ich potencjału.
"Bez właściwie wypracowanych mechanizmów działania i zapewnienia wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa nawet największe inwestycje w nowoczesne technologie nie przyniosą spodziewanych efektów. Równie ważne jest skalowanie ich wykorzystania. Na razie większość firm znajduje się jedynie w fazie weryfikacji koncepcji lub pilotażu" – ocenił partner EY Polska Radosław Frańczak.
Badanie Reimagining Industry Futures Study 2024 zostało przeprowadzone online w listopadzie 2023 r. wśród 1405 przedsiębiorców na całym świecie, w tym w Polsce.
EY działa w ponad 150 krajach, zapewnia usługi audytorskie oraz wspiera klientów w rozwoju, transformacji biznesowej i działalności operacyjnej W ramach EY działają zespoły audytorskie, consultingowe, prawne, strategiczne, podatkowe i transakcyjne. (PAP)
autorka: Anna Bytniewska
ab/ drag/