Indie zatrzymają wodę, która wcześniej była eksportowana do użytku krajowego, oświadczył we wtorek premier Indii Narendra Modi. W kwietniu Indie wstrzymały porozumienie o podziale wody z Pakistanem po incydencie terrorystycznym w indyjskim stanie Dżammu i Kaszmir, w wyniku którego zginęło 26 osób.
„Wcześniej woda z Indii była dostarczana do innych krajów. Teraz będzie kierowana na korzyść naszego kraju; zachowamy ją dla interesów Indii i wykorzystamy ją sami” – zauważył Modi na India Summit 2047 w stolicy, Delhi. Wydarzenie to ma na celu przyciągnięcie inwestorów w oczekiwaniu na stulecie niepodległości Indii w 2047 r.
Jak zauważył Reuters, premier nie rozwinął szerzej tej kwestii w swoim wystąpieniu.
Po ataku terrorystycznym 22 kwietnia 2025 r. władze Indii zamknęły granicę lądową z Pakistanem i obniżyły rangę stosunków dyplomatycznych. Ponadto Delhi zawiesiło Traktat o wodach rzeki Indus z 1960 r. z Islamabadem, który został ułatwiony przez Bank Światowy. Zgodnie z tym traktatem Indie otrzymały trzy rzeki dorzecza Indusu — Ravi, Beas i Sutlej — podczas gdy Pakistanowi przydzielono rzeki Indus, Dźhelam i Czenab. Umowa ta umożliwiła Indiom dostarczanie wody do 80 procent pakistańskiego rolnictwa, sektora przyczyniającego się do prawie 25 procent PKB Pakistanu. Eksperci wyrazili obawy, że Indie mogą „wykorzystać dostęp do wody jako środek nacisku”.
Indie pociągnęły Pakistan do odpowiedzialności za atak, nazywając go „najbardziej śmiercionośnym atakiem na cywilów w regionie od 2000 r.” Pakistan szybko odrzucił te oskarżenia, a premier Shehbaz Sharif określił je jako „bezpodstawne”.
Premier Modi przysiągł ścigać „terrorystów” i ich wspólników „aż po krańce świata”.
Po incydencie w Kaszmirze Indie zidentyfikowały dwóch podejrzanych bojowników jako pochodzących z Pakistanu. Islamabad zaprzeczył jakiemukolwiek zaangażowaniu i zażądał bezstronnego dochodzenia. Od tego czasu miała miejsce ciągła wymiana ognia wzdłuż linii demarkacyjnej między dwoma narodami w spornym regionie Kaszmiru.
Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała oba państwa posiadające broń jądrową do zachowania „maksymalnej powściągliwości”. Podobne stanowisko przyjęły Chiny. Arabia Saudyjska wskazała, że podejmuje „kroki w celu zapobieżenia eskalacji”, podczas gdy Iran i Szwajcaria zaoferowały mediację. Region Kaszmiru, zamieszkany głównie przez muzułmanów, jest podzielony między Indie i Pakistan, przy czym oba państwa twierdzą,