Szybki przegląd sytuacji w Portfelu Gwiazd Bankiera pokazuje, że rosnąca popularność polskich akcji jest uzasadniona, bo to właśnie one dają, póki co najlepsze stopy zwrotu w maju. Selektywne podejście pozwala osiągać lepsze wyniki niż na kryptowalutach, mniej lub bardziej popularnych ETF-ach czy technologicznych gigantach z Wall Street.
Nie da się ukryć, że hossa na GPW zwraca coraz większą uwagę, także gości zaproszonych przez redaktora naczelnego Andrzeja Steca do projektu Portfel Gwiazd Bankiera. O ile w marcu, gdy startowaliśmy, na akcje z GPW zdecydował się tylko komitet inwestycyjny naszej redakcji oraz Robert Sochacki z Beta Securities (obecnie członek rady nadzorczej Pekao), o tyle w maju w stronę GPW swoje typy skierowało już 5 osób.
Na półmetku miesiąca okazuje się, że to był właściwy wybór. Prof. Krzysztof Borowski z SGH, który wybrał na maj walory Rainbow Tours ma najlepszą stopę zwrotu, wynoszącą aż 27,7 proc. Kurs turystycznej spółki, zgodnie z prognozą Profesora zakończył korektę i zaliczył mocne odbicie.
Świetnie radzą sobie też walory LPP (13,2 proc.) wybrane przez Sebastiana Buczka z Quercusa. Ponadto na akcje z GPW po części postawił też Michał Masłowski z SII.org, który do portfela (7,2 proc.) wybrał Neukę (3 proc.), ale dodał jeszcze akcje Apple (11,4 proc.). Kurs technologicznego giganta z Wall Street także zdaje się odzyskiwać siły w maju.
Zobacz takżeChcesz inwestować? Nie powiemy Ci w co, ale powiemy jak! Pobierz Akademię Inwestowania II
Wracając na GPW podajmy jeszcze wynik sWIG80, tym razem w wersji Total Return, który wybrał Robert Sochacki. Indeks w pierwszej połowie maja pobił swój historyczny szczyt i dał zarobić w tym czasie 2,4 proc. Najmniej na plusie jest kurs Dino (1,1 proc.), czyli wybór zwycięzcy kwietnia – Sobiesława Kozłowskiego z Noble Securities.
Typujemy inwestycyjne hity na maj
Z założenia aktywo może być ogólne (np. lokata, gotówka, złoto, indeks giełdowy, waluta, surowce,…) lub bardziej precyzyjne (jak na przykład konkretny fundusz inwestycyjny/ETF, obligacja, czy giełdowa spółka). Może też być utrzymywane w kolejnych miesiącach.
Czytaj więcej…
Ponadto widać modę na rynek chiński, która także daje zarobić. Piotr Kuczyński z DI Xelion ponownie postawił na HangSeng, który zyskał w dwa tygodnie 7,4 proc., czyli tyle ile przez cały kwiecień. Z kolei Shanghai Composite, wybrany przez Alberta Rokickiego z Longterm Games jest wyżej o 0,5 proc. Redakcja Bankier.pl w swoim portfelu (2,4 proc.) ma ETF na duże spółki chińskie, który zyskał 11,1 proc., ale 80 proc. portfela to inny ETF, oparty o bony skarbowe USA (0,2 proc.).
W maju odbiły także kryptowaluty. Portfel Jarosława Fuchsa, byłego członka zarządu Pekao, złożony z Bitcoina (10,7 proc.) i Ethereum (2,5 proc.) zyskał w sumie 6,6 proc. Ponadto złoto, na które konsekwentnie od początku stawia publicysta Tomasz Prusek zyskało 4,2 proc. Katarzyna Szwarc, była pełnomicniczka rządu ds. rozwoju rynku, która w maju przybliżyła czytelnikom pomysł na inwestycje w wodę i ETF L&G Clean Water UCITS, ma z niej już stopę zwrotu na poziomie 6,7 proc.
Wyniki uczestników „Portfela Gwiazd” za kwiecień
W kwietniu najlepiej poradziły sobie akcje XTB (16%) z GPW, na które postawił Sobiesław Kozłowski z Noble Securities. Dalej byli Przemysław Kwiecień z XTB i jego portfel (7,7%) a w nim trzy spółki z Wall Street: Allegheny (16,7%), Copart (-6,2%), GE (12,7%) oraz Piotr Kuczyński z DI Xelion, który wybrał Hang Seng (7,4%).
Czytaj więcej…
Jerzy Nikorowski, dyrektor Biura Maklerskiego Banku BNP Paribas, ma portfel (1,4 proc.) złożony z ETF-ów na obligacje korporacyjne (0,4 proc.) oraz na europejskie przedsiębiorstwa (2,5 proc.). Natomiast Przemysław Barankiewicz z Finax wskazał ETF iShares Core S&P 500 UCITS, który zarobił 4,3 proc., a Jarosław Grzywiński, były prezes GPW i obecny szef NASK S.A., tym razem celował w indeks S&P500 (5,4 proc.). Kolejny z byłych prezesów GPW, ale także były szef giełdy w Bukareszcie, Ludwik Sobolewski wprowadził do inwestycyjnego menu spółkę z indyjskiego parkietu, zajmujacą się dobrami dyskrecjonalnymi, której akcje jednak potaniały o 9 proc.
Projekt „Portfel Gwiazd” to edukacyjna inicjatywa Andrzeja Steca, redaktora naczelnego Bankier.pl, która pozwala poznać aktualne trendy na rynkach finansowych oraz dokonać przeglądu najbardziej gorących aktywów inwestycyjnych. To także rozmowy z rynkowymi ekspertami pod tytułem „Debata Mistrzów”, o tym, w co inwestować.
Debata Mistrzów Bankier.pl: co przyniesie druga połowa roku i czy warto jeszcze kupować złoto?
Lepiej kupić obligacje czy zainwestować w fundusz obligacji? Jakie sektory gospodarki dadzą zarobić w kolejnych miesiącach? Czy wciąż warto kupować złoto? Na te i wiele innych pytań odpowiadali uczestnicy Debaty Mistrzów Bankier.pl".
WIĘCEJ…
Co ważne! Wskazania naszych Gwiazd nie są i nie powinny być postrzegane jako rekomendacja. Aktywa mogą, ale nie muszą być w ich osobistym portfelu inwestycyjnym. Rzeczywiste inwestycje w typowane aktywa mogą też przynieść ujemne stopy zwrotu.
Partnerem Portfela Gwiazd Bankier.pl jest Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas.
Michał Kubicki