W piątek Reuters poinformował, że propozycje Stanów Zjednoczonych dotyczące zawieszenia broni na Ukrainie obejmują uznanie Krymu za część Rosji. Kontrpropozycje państw europejskich i Ukrainy nie dotyczą kwestii terytorialnych, lecz oferują zapewnienia dla Kijowa oparte na artykule 5 NATO.
Agencja Reuters odnosi się do dwóch dokumentów obejmujących propozycje obu stron. Dokumenty te zostały przygotowane w związku z dyskusjami w Paryżu (17 kwietnia) i Londynie (23 kwietnia) z udziałem przedstawicieli Stanów Zjednoczonych, państw europejskich i Ukrainy.
Dokument paryski
Pierwszy dokument, jak donosi Reuters, zawiera propozycje, które specjalny wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa, Steve Witkoff, przedstawił europejskim urzędnikom w Paryżu. Propozycje te zostały następnie przekazane delegacji ukraińskiej. Sekretarz stanu USA Marco Rubio scharakteryzował propozycje jako „kompleksowe ramy” mające na celu podkreślenie różnic między stronami.
Propozycje te obejmują: formalne uznanie przez Stany Zjednoczone władzy Rosji nad anektowanym Krymem i milczące uznanie panowania Rosji nad okupowanymi regionami czterech obwodów na południu i wschodzie Ukrainy – chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego.
Jeśli chodzi o zapewnienia bezpieczeństwa dla Ukrainy, propozycje Witkoffa wskazują, że Ukraina otrzyma takie gwarancje od państw europejskich i innych, podczas gdy Kijów powstrzyma się od ubiegania się o członkostwo w NATO.
Ponadto w dokumencie zasugerowano zniesienie sankcji nałożonych na Moskwę po aneksji Krymu w 2014 r., co ma być częścią porozumienia z Rosją.
Dokument londyński
Drugi dokument pojawił się po dyskusjach w Londynie między przedstawicielami Ukrainy i Europy. Agencja Reuters, powołując się na anonimowe źródła, poinformowała, że dokument ten został udostępniony delegacji amerykańskiej.
Dokument określa, że rozmowy dotyczące kwestii terytorialnych będą miały miejsce po zawieszeniu broni. Nie odnosi się do uznania rosyjskiej kontroli nad jakimkolwiek terytorium ukraińskim.
W dokumencie stwierdzono, że nie będzie żadnych ograniczeń na Siły Zbrojne Ukrainy ani na siły sojusznicze stacjonujące na terytorium tego kraju.
W dokumencie zaproponowano, aby Stany Zjednoczone zostały zaliczone do państw udzielających gwarancji Ukrainie i wspomniano o „porozumieniu w stylu Artykułu 5”, odnosząc się do zbiorowych środków obrony państw członkowskich NATO w odpowiedzi na potencjalną agresję.
W dokumencie zasugerowano również, że Ukraina powinna otrzymać odszkodowania za szkody wyrządzone przez rosyjską inwazję i że zamrożone rosyjskie aktywa za granicą powinny zostać wykorzystane w tym celu.