Niestety, konflikty między właścicielami i najemcami dotyczące pogorszenia się stanu wynajmowanych nieruchomości są dość częste. Kompleksowa umowa może pomóc złagodzić te problemy.
„Wynajmujący potrącił mi z kaucji, ponieważ twierdzi, że uszkodziłem meble i nie naprawiłem ich” – takie skargi często można znaleźć w Internecie. Czy są uzasadnione? Odpowiedź zależy od specyfiki każdego przypadku. Chociaż nie da się objąć każdego scenariusza, ogólne wytyczne mogą rzucić światło na proces dotyczący szkód po wynajmie. To właśnie chcieli wyjaśnić eksperci z portalu GetHome.pl. Zanim przejdą do konkretów, przypominają nam o postanowieniach dotyczących konieczności zwrotu mieszkania w dobrym stanie.
Wynajmowanie mieszkań podlega szczególnym przepisom prawa najmu.
Konflikty związane ze zużyciem mieszkania zazwyczaj pojawiają się po zakończeniu umowy najmu. Wymaganie zwrotu nieruchomości w stanie zadowalającym jest określone w artykule 675, paragraf 1 Kodeksu cywilnego („Po rozwiązaniu umowy najmu najemca jest zobowiązany zwrócić rzecz w stanie zadowalającym; nie ponosi jednak odpowiedzialności za zużycie wynikające z normalnego użytkowania”). Ważne jest, aby zauważyć, że artykuł 6e Ustawy o ochronie praw lokatorów (który domyślnie zastępuje artykuł 675 Kodeksu cywilnego) ma zastosowanie konkretnie do umów najmu lokali mieszkalnych. Zgodnie z artykułem 6e Ustawy o ochronie praw lokatorów, po rozwiązaniu umowy najmu i opuszczeniu lokalu przez najemcę, najemca:
- musi odnowić mieszkanie i wykonać naprawy, które należą do jego obowiązków (obowiązki najemcy w zakresie napraw są określone w artykule 6b Ustawy o najmie lub w umowie, przy czym alternatywne definicje obowiązków związanych z naprawami są dopuszczalne wyłącznie w przypadku nieruchomości spoza sektora budownictwa socjalnego) i zwrócić wynajmującemu równowartość wszelkiego używanego sprzętu
- techniczne (kuchenki, kuchnie, podgrzewacze wody – gazowe, elektryczne i węglowe, a także wanny, brodziki, toalety, zlewozmywaki i umywalki z syfonami, krany i inne urządzenia sanitarne, w które wyposażona jest nieruchomość)
W przypadku nieruchomości mieszkalnych spoza sektora budownictwa socjalnego (tj. nie wynajmowanych przez władze lokalne lub Skarb Państwa) mogą obowiązywać inne regulacje niż wymienione powyżej, jeżeli właściciel „M” ustali je z najemcą. Umowy takie muszą być jednak zgodne z cytowanym wcześniej artykułem 675 Kodeksu cywilnego (zob.: E. Bończak-Kucharczyk [w:] Ochrona praw lokatorów i najem lokali mieszkalnych. Komentarz, wyd. V, Warszawa 2021, ROZDZIAŁ