AI ma potencjał, by przekształcić sposób, w jaki tworzą się relacje międzyludzkie, a także pogłębić kryzys samotności oraz nasilić problemy zdrowia psychicznego wśród młodzieży.
Urszula Lesman
Reklama
W ostatnich latach głównym zagadnieniem dotyczącym dzieci i AI była obawa przed oszukiwaniem w szkołach, na przykład podczas testów. Tymczasem sztuczna inteligencja ma znacznie większy wpływ na ich życie, niż dorośli przypuszczali. AI stała się źródłem osobistych porad, wsparcia emocjonalnego, a także pomocy w codziennych decyzjach i rozwiązywaniu problemów.
Reklama Reklama
„Wszyscy obecnie wykorzystują AI do wszystkiego. To naprawdę przejmuje kontrolę” – powiedziała uczennica z Kansas, która regularnie korzysta ze sztucznej inteligencji, agencji Associated Press. „Myślę, że dzieci sięgają po AI, aby nie musieć myśleć” – dodała.
Ilu nastolatków korzysta z AI?
Zgodnie z nowym badaniem przeprowadzonym przez Common Sense Media – organizację zajmującą się odpowiedzialnym korzystaniem z ekranów i mediów cyfrowych – ponad 70% nastolatków korzystało z cyfrowych towarzyszy AI, a połowa z nich robi to regularnie.
Badanie definiuje „towarzyszy AI” jako platformy zaprojektowane do pełnienia roli „cyfrowych przyjaciół”, takie jak Character.AI czy Replika, które można dostosowywać i które oferują emocjonalne wsparcie, rozmowy oraz towarzystwo przypominające interakcje ludzkie. Popularne narzędzia, takie jak ChatGPT czy Claude – mimo że głównie odpowiadają na pytania – są również wykorzystywane w podobny sposób.
Eksperci mają obawy, że w miarę szybkiego rozwoju technologii AI może ona zmienić sposób, w jaki kształtują się relacje międzyludzkie, a także pogłębić kryzys samotności i nasilić problemy ze zdrowiem psychicznym wśród młodych – podała agencja AP.
Reklama Reklama Reklama
„AI jest zawsze dostępna