Czarne chmury nad branżą informatyczną? Coraz mniej ofert pracy, głównie związanych z programowaniem

Ubywa ofert pracy dla informatyków, w szczególności związanych z programowaniem – wynika z Barometru Ofert Pracy, przygotowywanego przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Dodano, że przybywa ofert pracy dla pracowników niewykwalifikowanych.

Czarne chmury nad branżą informatyczną? Coraz mniej ofert pracy, głównie związanych z programowaniem

fot. Roman Samborskyi / / Shutterstock

Autorzy badania wskazali, że wśród ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych w styczniu wzrost liczby ogłoszeń o zatrudnieniu występuje tylko w kilku kategoriach. Najwięcej nowych ofert pojawiło się w branży budowlanej, wzrost można też zaobserwować dla inżynierów oraz osób pracujących w handlu internetowym, choć – jak podkreślono – skala wzrostów była znikoma. Zwrócono uwagę, że największe spadki wystąpiły w zawodach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy.

Podkreślono, że przybywa ofert pracy dla pracowników niewykwalifikowanych, natomiast ubywa ofert dla informatyków, w szczególności związanych z programowaniem.

Co z innym branżami?

Wśród zawodów wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych w styczniu relatywnie najwięcej nowych ofert pracy pojawiło się w dziale zakupów, nieruchomościach oraz w zarządzaniu zasobami ludzkimi, jednak według autorów badania, są to na razie jedynie korekty po wyjątkowo dużych spadkach w okresach poprzednich. Największe spadki w styczniu odnotowano dla ekonomistów oraz osób zajmujących się obsługą klienta. "W większości kategorii ofert pracy, z wyjątkiem kilku pojedynczych miesięcy, obserwujemy dalsze pogłębienie spadków koniunkturalnych" – poinformowali eksperci.

Jeśli chodzi o zawody usługowe, w styczniu liczba ofert pracy zmniejszyła się jedynie w logistyce, w której od półtora roku są wyraźne spadki. W pozostałych kategoriach wakatów w skali miesiąca przybyło. Najwięcej nowych ogłoszeń o pracę odnotowała branża medialna. Jak zwrócili uwagę twórcy badania, "wzrost ten nie jest jednak znaczący na tle obserwowanego od lat wyraźnego trendu spadkowego". Podkreślono, że po raz pierwszy od sześciu miesięcy wzrosła liczba ofert pracy dla pracowników branży edukacyjnej oraz po raz pierwszy od pięciu miesięcy dla branży turystycznej.

Twórcy badania poinformowali, że w ujęciu regionalnym w styczniu, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia wystąpił w połowie województw. Relatywnie najwięcej nowych ofert pracy ogłoszonych zostało w woj. podkarpackim, pomorskim oraz kujawsko-pomorskim. Największe spadki występowały w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim oraz lubelskim.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w Internecie ofert pracy, przy współpracy Katedry Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Dane na temat ofert zbierane są każdego miesiąca. Barometr podawany jest w formie indeksu w pkt. proc., wskazuje na zmiany zapotrzebowania na nowych pracowników. W zestawieniu ze zmianami bezrobocia mówi o tym, w jakiej fazie znajduje się rynek ofert pracy.(PAP)

bk/ huw/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *