Co zrobić, jeśli sąsiad notorycznie parkuje na moim wykupionym miejscu parkingowym?

Miejsca parkingowe przy nieruchomościach są obecnie bardzo drogie. Problemy z parkowaniem w największych polskich miastach sprawiają, że rośnie na nie zarówno popyt, jak i ceny widniejące w ogłoszeniach. Nasz czytelnik takie miejsce sobie wykupił, ale… notorycznie swoje auto stawia na nim jego sąsiad. Pytamy więc prawnika, co można z tym zrobić.

Co zrobić, jeśli sąsiad notorycznie parkuje na moim wykupionym miejscu parkingowym?

fot. marekusz / / Shutterstock

Sąsiad notorycznie parkuje na moim wykupionym miejscu parkingowym (posiadam akt notarialny). Parking przynależy do wspólnoty. Co mogę zrobić w takim przypadku?

Na pytanie odpowiada Małgorzata Piętka – prawniczka, ekspertka w dziedzinie kadr i płac, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa podatkowego:

W związku z opisaną sytuacją może Pan podjąć następujące kroki:

  1. zgłosić fakt parkowania samochodu sąsiada na Pana wykupionym miejscu parkingowym wspólnocie mieszkaniowej;
  2. zgłosić fakt służbom policji, straży miejskiej, aby samochód sąsiada został odholowany;
  3. ugodowo porozmawiać z sąsiadem, aby przestał naruszać zasady współżycia społecznego i nie parkował na Pana miejscu;
  4. miejsce parkingowe można także oznaczyć znakiem bądź folią, barierkami ochronnymi.

W związku z przedstawioną sytuacją jest Pan właścicielem miejsca parkingowego, posada Pan dokument w postaci aktu notarialnego, do Pana należą wszelkie prawa związane z prawem korzystania z  miejsca parkingowego, rozporządzaniem rzeczą.

W tym miejscu wypada na powołanie się na art. 18 ust. 1  ustawy z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali – tj. Dz. U. z 2021 r., poz. 1048 z późn. zm. dalej: u.w.l., który mówi, że właściciele lokali mogą w umowie o ustanowienie odrębnej własności lokalu albo w umowie zawartej w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej.

W związku z powyższym każde miejsce postojowe przydzielone do konkretnego lokalu zgodnie z podziałem quo ad usum (tzn., że w ramach współwłasności nieruchomości wspólnej każdy właściciel lokalu korzysta z przydzielonego mu miejsca parkingowego) należy do tej osoby, która jest właścicielem.

Należy również zauważyć, że z unormowania zawartego w przepisie art. 140 ustawy z dnia 23.04.1964 r. kodeks cywilny – tj. Dz. U. z 2023 r., poz 1610 z późn. zm., dalej k.c. właściciel może z wyłączeniem  innych osób korzystać z rzeczy zgodnie z jej ze społeczno – gospodarczym przeznaczeniem oraz może rozporządzać daną rzeczą.

Zatem działania sąsiada naruszają w pełni zasady współżycia społecznego oraz postępowanie nie jest właściwe.

W przedmiotowej sytuacji warto w drodze działań ugodowych, mediacyjnych porozmawiać z sąsiadem aby zaprzestał takich działań i nie parkował swojego samochodu na Pana miejscu parkingowym. Jeśli pomimo rozmów, upominań, ze strony sąsiada nie ma żadnej reakcji wówczas należy dany problem zgłosić wspólnocie mieszkaniowej żeby podjęła działania w danej sprawie, albo zgłosić potrzebę odholowania samochodu policji, straży miejskiej. Takie sytuacje niestety zdarzają się bardzo często, najlepszym rozwiązaniem,  wyjściem z danej sytuacji jest podjęcie właściwych kroków.

Warto także swoje miejsce parkingowe zabezpieczyć poprzez zamieszczenie tabliczki – „proszę nie parkować, pojazd zostanie odholowany”, zamieścić barierki ochronne, tablicę o zakazie parkowania z ewentualnym wskazaniem, że za niedozwolone parkowanie będzie pobierana opłata w określonej kwocie. Następnie będzie można wystąpić na drogę sądową z pozwem o zapłatę. 

Ponadto wspólnota mieszkaniowa powinna ustalić zasady ogólne które mają służyć ogólnemu dobru wszystkich lokatorów, aby obowiązywały jasne reguły parkowania, które by ułatwiły wszystkim wspólne funkcjonowanie oraz uchroniło by to od korzystania z miejsc przez osoby nieuprawnione, postronne.

Również nie zostały wzięte pod uwagę następujące okoliczności sprawy, a mianowicie, że teren ten nie jest przeznaczony do parkowania dla pojazdów nieuprawnionych, a pozostawione auta są bez zgody właściciela, pojazd został nieprawidłowo zaparkowany  w miejscu do tego niedozwolonym. (wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie z dnia 21.12.2018 r., sygn. akt. XI W 4873/17, lex nr 2701473).

Parkingowy horror Polaków. Miejsca postojowe i garaże pilnie poszukiwane – stawki sięgają nawet 280 tys. zł

Nawet 280 tys. zł oczekują sprzedający garaże w największych polskich miastach. Choć to wyimki, to na portalach ogłoszeniowych można znaleźć także oferty dotyczące sprzedaży miejsc postojowych opiewające na ćwierć miliona złotych. Ofert sprzedaży jest jednak mniej niż chętnych, których liczba wyraźnie wzrosła.

czytaj dalej…

Postawa prawna:

  • art. 18 ust. 1  ustawy z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali – tj.Dz. U.  Z 2021 r., poz. 1048 z późn. zm. dalej: u.w.l.;
  • art. 140 ustawy z dnia 23.04.1964 r. kodeks cywilny – tj. Dz. U. z 2023 r., poz 1610 z późn. zm., dalej k.c.;
  • wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie z dnia 21.12.2018 r., sygn. akt. XI W 4873/17, lex nr 2701473.

Małgorzata Piętka – prawniczka, ekspertka w dziedzinie kadr i płac, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa podatkowego, https://www.kancelaria-mp.eu/

Co zrobić, jeśli sąsiad notorycznie parkuje na moim wykupionym miejscu parkingowym? - INFBusiness

Co zrobić, jeśli sąsiad notorycznie parkuje na moim wykupionym miejscu parkingowym? - INFBusiness

Bankier.pl

***

Bankier.pl pomaga to nowy cykl, w którym staramy się opisywać problemy naszych czytelników. Odpowiedzi udzielają prawnicy z ArsLege. Masz problem w pracy, życiu codziennym, a może biznesowym? Zachęcamy do wysyłania pytań na adres: [email protected].

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *