Tak prezentuje się chiński okręt bezzałogowy
Chiny zwiększają swoje możliwości działań na morzu. Na zdjęciu, chiński okręt bezzałogowy
Urszula Lesman
Drony wystrzeliwane z łodzi podwodnych mają wyższy wskaźnik „przeżywalności” na morskich polach bitew. Najnowszy chiński dron został opracowany, ponieważ Pekin obawia się, że Stany Zjednoczone mogą wkrótce rozmieścić własne podwodne drony w pobliżu jego wód terytorialnych, aby przeprowadzić niespodziewane ataki rojów bezzałogowców podczas możliwego konfliktu na Tajwanie w przyszłości.
Co potrafi dron Feiyi?
Chiny twierdzą, że ich najnowsze drony są bardziej zaawansowane niż te używane przez dywizję UUV (bezzałogowych pojazdów podwodnych) Pentagonu. Opracowany przez naukowców z Northwestern Polytechnical University w Xi’an (NWPU) i China Aerodynamics Research and Development Centre (CARDC), dron ma unikalną składaną konstrukcję skrzydeł. Pomaga mu to przemieszczać się zarówno przez środowisko wodne jak i powietrzne wielokrotnie w trakcie jednej podróży. Chińscy naukowcy twierdzą, że konstrukcja drona pozwala mu na ukrycie się i przetrwanie zarówno pod woda jak i w powietrzu.
Dron łączy zalety wydajnej nawigacji podwodnej i dużej zwinności w powietrzu. Nazwany przez chińskich naukowców „Feiyi” – tak jak nazywa się istota przypominająca węża z chińskiej mitologii, dron ma rzekomo duży potencjał zastosowania i może prowadzić morskie rozpoznanie i nadzór, jak i atakować.
Możliwości nawigacji podwodnej Feiyi są szczególnie imponujące, a jego wydajność podróży przewyższa większość istniejących dronów. Dzieje się tak głównie dlatego, że jego cztery pary obracających się skrzydeł używanych do lotu mogą się obracać i składać jak ludzkie ramiona, co pozwala nieregularnym powierzchniom skrzydeł ściśle przylegać do kadłuba, tym samym znacznie zmniejszając opór wody. Po wynurzeniu skrzydła te rozkładają się w ciągu zaledwie kilku sekund pozwalając mu wznieść się w powietrze.
Dron ma też śmigła zamontowane na ogonie, które zapewniają mu mocny napęd i sterowanie podczas operacji podwodnych. Poza tym Feiyi jest w stanie utrzymać pionową postawę na wzburzonych falach podczas schodzenia do powierzchni wody. Dron potrzebuje zaledwie pięciu sekund, aby się zanurzyć – podaje Interesting Engineering.
Zespół projektowy, kierowany przez profesora nadzwyczajnego NWPU Dong Changyina, utrzymuje, że dron, przy wsparciu technologii sztucznej inteligencji, może autonomicznie wykonywać „pewne misje ze szczególnymi wymaganiami”.
Chiny wyprzedziły Amerykę?
Tymczasem drony wykorzystywane przez wojsko amerykańskie muszą być transportowane na powierzchnię w tubie przypominającej torpedę i nie mają żadnej mobilności pod wodą. Następnie, po opuszczeniu morza, muszą pozostać w powietrzu, więc są bardziej podatne na ataki.
Uniwersalny dron Feiyi ma być pierwszym z wielu tego typu urządzeń, które Pekin mógłby wykorzystać w razie konfliktu zbrojnego. Raport opublikowany przez think tank Center for a New American Security (CNAS) przewiduje, że potencjalny przyszły konflikt między Tajwanem a Chinami będzie kształtowany przez nowe technologie, w tym także autonomiczne drony operujące, zarówno w powietrzu, jak i pod powierzchnia wody.