Chiny odpowiadają: 34-procentowe cła na cały import z USA

W piątek Chiny ogłosiły, że nałożą cła odwetowe w wysokości 34 procent na cały import ze Stanów Zjednoczonych. Działanie to jest odpowiedzią na „wzajemne cła” na towary chińskie, ujawnione przez Waszyngton 2 kwietnia. Decyzja ta, ratyfikowana przez Radę Państwa, wejdzie w życie 10 kwietnia.

Chiny odpowiadają: 34-procentowe cła na cały import z USA

zdjęcie: Pool / / Reuters / Forum

Komisja ds. Taryf Celnych Rady Państwa oświadczyła, że do wszystkich produktów amerykańskich zostanie zastosowana stawka celna w wysokości 34 procent, oprócz obowiązującej stawki celnej, z wyjątkiem towarów wysłanych do Chin przed 10 kwietnia i zaimportowanych do 13 maja.

W ogłoszeniu na stronie internetowej Ministerstwa Finansów podkreślono, że „nie zostaną przyznane żadne zwolnienia ani ulgi w odniesieniu do nałożonych taryf”.

Tymczasem Ministerstwo Finansów wydało oddzielne oświadczenie, w którym wzywa Waszyngton do „natychmiastowego odwołania jednostronnych działań taryfowych i rozwiązania sporów handlowych poprzez negocjacje, które są uczciwe, pełne szacunku i korzystne dla obu stron”. Ministerstwo twierdzi, że taryfy USA stanowią „typową jednostronną taktykę zastraszania”, która narusza międzynarodowe przepisy handlowe i negatywnie wpływa zarówno na interesy Chin, jak i na gospodarkę światową.

Trump ujawnił w środę, że na import z Chin zostanie nałożony dodatkowy 34-procentowy cło. W połączeniu z 20-procentowymi cłami wprowadzonymi w tym roku oznacza to, że towary z Chin będą podlegać cełom wynoszącym łącznie 54 procent od 5 kwietnia. Podczas swojej kampanii Trump zaproponował cła sięgające nawet 60 procent.

Ponadto w piątek chińskie Ministerstwo Handlu ogłosiło włączenie 16 amerykańskich podmiotów do swojej listy kontroli eksportu, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego. Ponadto 11 amerykańskich firm, takich jak Skydio i BRINC Drones, zostało dodanych do „listy niewiarygodnych podmiotów” Ministerstwa Handlu z powodu współpracy wojskowej z Tajwanem. Pekin postrzega zaangażowanie wojskowe z Tajpej jako naruszenie swojej suwerenności.

W oddzielnym ogłoszeniu Ministerstwo Handlu i Generalna Administracja Celna ujawniły ustanowienie kontroli eksportu siedmiu metali ziem rzadkich: samaru, gadolinu, terbu, dysprozu, lutetu, skandu i itru, których egzekwowanie rozpocznie się 4 kwietnia. Wskazano, że te kontrolowane materiały mają zastosowanie zarówno cywilne, jak i wojskowe, i stwierdzono, że wdrożenie kontroli eksportu „jest

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *