Trenowanie sztucznej inteligencje na twórczości ludzi budzi kontrowersje. Właściciele praw autorskich domagają się opłat
Paweł Rożyński
„Biuro Głównego Lekarza Sądowego zidentyfikowało zmarłego, a zgon został określony jako samobójstwo” – powiedział rzecznik w oświadczeniu dla TechCrunch. Dzień przed znalezieniem ciała byłego pracownika OpenAI, okazało się, że wymieniono go w pozwie o prawa autorskie przeciwko tej firmie. Śmierć Balaji skomentował na X miliarder Elon Musk, założyciel konkurencyjnego potentata sztucznej inteligencji, xAI.
Po prawie czterech latach pracy w OpenAI, Balaji opuścił firmę, gdy zdał sobie sprawę, że technologia ta przyniesie więcej szkody niż pożytku społeczeństwu. Tak przekonywał wcześniej, w październikowym wywiadzie dla „The New York Times”. Balaji krytykował sposób, w jaki OpenAI miało wykorzystywać dane. Wyraził obawy, że łamane są prawa autorskie.
Czy firmy AI łamią prawo, trenując boty?
– Jesteśmy zdruzgotani z powodu tej niezwykle smutnej wiadomości, a nasze serca kierują się do bliskich Suchira w tym trudnym czasie – powiedział TechCrunch rzecznik OpenAI.
Balaji został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu przy Buchanan Street 26 listopada – wynika z informacji rzecznika Departamentu Policji w San Francisco, ale dopiero teraz ta informacja została upubliczniona. Funkcjonariusze i medycy zostali wezwani do jego rezydencji w dzielnicy Lower Haight. Według policji wstępnie nie znaleziono żadnych dowodów na udział osób trzecich.
„Byłem w OpenAI przez prawie cztery lata i pracowałem nad ChatGPT przez ostatnie 1,5 roku” – napisał Balaji na X (d. Twitter). „Początkowo nie wiedziałem zbyt wiele o prawach autorskich, uczciwym ich użyciu, itp. Ale zaciekawiłem się tą kwestią po obejrzeniu wszystkich pozwów złożonych przeciwko firmom GenAI (generatywna sztuczna inteligencja – red.). Kiedy próbowałem lepiej zrozumieć problem, w końcu doszedłem do wniosku, że uczciwe użycie AI wydaje się dość nieprawdopodobne dla wielu generatywnych produktów AI.”
Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, potrzebuje pomocy, zadzwoń pod numer infolinii Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym pod numerem 800 70 22 22. Infolinia jest bezpłatną i całodobową usługą, która może zapewnić osobom o skłonnościach samobójczych lub ich otoczeniu wsparcie, informacje i pomoc. Infolinia 800 12 12 12 zapewnia wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysowej – to numer dla dzieci, młodzieży i opiekunów.