Roboty humanoidalne, takie jak G1 od chińskiej firmy Unitree, wezmą udział w półmaratonie w Pekinie, startując obok ludzi. Wkrótce maszyny mogą zyskać większe uznanie w świecie sportu.
Michał Duszczyk
„Beijing Half Marathon 2025” odbędzie się 19 kwietnia. To wydarzenie przyciąga biegaczy z różnych zakątków świata. Oprócz ludzi w rywalizacji wezmą również udział humanoidalne roboty. To pierwsza tego rodzaju impreza na świecie, gdzie zaawansowane maszyny będą musiały pokonać dystans przekraczający 21 km. Wyścig, który pierwotnie miał odbyć się w najbliższą niedzielę, został przełożony z powodu trudnych warunków atmosferycznych oraz silnego wiatru, który mógłby stanowić zagrożenie dla „ludzkich” maratończyków z uwagi na obecność ciężkich robotów.
Zawody humanoidów w kontekście wojny handlowej
Organizatorzy zapowiadają, że w wydarzeniu weźmie udział ponad 20 humanoidów (dotychczas zarejestrowano sześć zespołów). Choć zaproszono do uczestnictwa firmy, instytuty badawcze, kluby robotyczne oraz uniwersytety z całego świata, wydaje się, że o tytuł najszybszego robota będą rywalizować głównie Chińczycy. Nie jest wykluczone, że amerykańskie giganty sektorowe – Tesla i Boston Dynamics – zbojkotują półmaraton (w niektórych źródłach pojawiają się spekulacje na temat ich potencjalnego udziału, ale jak na razie nikt tego oficjalnie nie potwierdził).
Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia w Pekinie, celem zawodów jest promocja rozwoju sztucznej inteligencji i robotyki. W biegu wezmą udział różne humanoidy od znanych chińskich producentów, takich jak H1, stworzony przez Unitree Robotics, który zyskał popularność dzięki swoim tanecznym występom podczas chińskiego Nowego Roku, oraz Xiaomai, duma laboratorium MagicLab (ma 174 cm wysokości i już zaprezentował swoje umiejętności podczas biegów treningowych wokół jeziora Taihu). W półmaratonie zaprezentują się także Tiangong, stworzony przez Embodied AI Robotics Innovation Center (model testowy rozwijał prędkość 10 km/h) oraz zaawansowana konstrukcja od Robot