W ostatni weekend marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na czas letni. Zgodnie z zasadami, wskazania zegarków należy przestawić dokładnie o godzinę do przodu – z 2.00 na 3.00. Kiedy dokładnie powinniśmy przestawić zegarki?
Kiedy powinniśmy przestawić zegarki? Zmiana czasu z zimowego na czas letni nastąpi już w ten weekend
W całej Unii Europejskiej na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca, a do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października. Mimo że zegarki w naszych telefonach komórkowych i na innych urządzeniach elektronicznych przestawią się automatycznie, to należy pamiętać, że w nocy z 30 na 31 marca – z soboty na niedzielę – wskazówki zegarków przestawiamy o godzinę do przodu. Oznacza to dla nas krótszy sen.
Zmiana czasu 2024. Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni?
Nadejście wiosny wiąże się z obowiązkiem zmiany czasu na letni. Już w ten weekend zmienimy godzinę na swoich zegarkach. Kiedy jednak dokładnie zmienić czas z zimowego na letni?
Zegarki przesuwamy o godzinę do przodu w nocy z 30 na 31 marca
Co roku zmiana czasu z zimowego na letni przypada na ostatnią niedzielę marca. W 2024 roku zmiana czasu nastąpi więc w nocy z 30 na 31 marca. Przesuniemy wówczas wskazówki zegarków o jedną pełną godzinę do przodu – z godziny 2.00 na 3.00.
W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejna zmiana czasu czeka nas pod koniec października.
Likwidacja zmiany czasu
Od lat w Unii Europejskiej toczy się dyskusja na temat zasadności zmiany czasu. Jak wskazały konsultacje publiczne, przeprowadzone w 2018 roku przez Komisję Europejską, aż 84 proc. Europejczyków opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Odpowiedzi udzieliło wówczas aż 4,6 mln respondentów.
Za zmianę czasu, która odbywa się dwa razy w roku (zmiana z czasu letniego na zimowy i zmiana z czasu zimowego na letni) odpowiada dyrektywa unijna UE 2000/84/EC. Dzięki niej na terenie całej Unii Europejskiej zegarki przestawia są w tym samym terminie, co zapobiega utrudnieniom i dezinformacji.
W 2018 roku Komisja Europejska podjęła działania, zmierzające do rewizji ustaleń, dotyczących stosowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej czasu letniego i wynikających z jego stosowania sezonowych zmian czasu zmian regulowanych dyrektywą. Z powodu pandemii COVID-19, wypracowanie ostatecznego kształtu dyrektywy znoszącej sezonowe zmiany czasu, zostało jednak przerwane. Zawieszono wówczas prace i do tematu nie powrócono. W 2021 roku Komisja Europejska zaleciła jednak państwom członkowskim kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących zmiany czasu do 2026 roku.
Zmiana czasu już w weekend wielkanocny
Obecnie – zgodnie z unijną dyrektywą 2000/84/WE Parlamentu Europejskiego (2001) – państwa członkowskie zobligowane są do zmian czasu, zgodnie z 5-letnim harmonogramem publikowanym przez Komisję Europejską. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejna zmiana czasu czeka nas pod koniec października.
Jak wynika z rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, w kolejnych latach następująco będziemy zmieniać czas:
Zmiana czasu z zimowego na czas letni:
Zmiana czasu w 2024 roku: 31 marca
Zmiana czasu w 2025 roku: 30 marca
Zmiana czasu w 2026 roku: 29 marca