Piętnował zło, które wynikało z obojętności, a także z zaniechania, konformizmu, braku refleksji, empatii i współczucia. Marian Turski zmarł w wieku 98 lat.
Marian Turski
rbi
Reklama
O śmierci wybitnego historyka, dziennikarza oraz byłego więźnia obozu Auschwitz poinformował tygodnik „Polityka”, z którym Marian Turski był związany przez wiele lat.
Reklama
„Z ogromnym smutkiem żegnamy Mariana Turskiego, wieloletniego redaktora »Polityki«, naszego skromnego i serdecznego kolegę, a jednocześnie wybitnego strażnika pamięci, niezwykłego człowieka, którego głos był słyszalny na całym świecie” — przekazał tygodnik „Polityka”.
„Świadek epok, dziennikarz, historyk, oświęcimiak. Przyjaciel, przenikliwy obserwator, znakomity mówca i słuchacz, człowiek o niezwykłej wrażliwości, życzliwości i ciepłu. Nasz Marian” – napisał tygodnik na Twitterze.
Życiorys Mariana Turskiego
Marian Turski przyszedł na świat w 1926 roku w Druskiennikach jako Mosze Turbowicz. Miał czternaście lat, gdy trafił do łódzkiego getta, gdzie zaangażował się w działalność podziemnej organizacji Lewica Związkowa. W jednym z ostatnich transportów w 1944 roku został deportowany do obozu Auschwitz-Birkenau. Tam Niemcy zamordowali jego ojca i brata.
Reklama Reklama
W 1945 roku przeszedł przez dwa marsze śmierci: w styczniu – z Auschwitz do Buchenwaldu, a w kwietniu – z Buchenwaldu do Theresienstadt, gdzie 8 maja, w stanie bliskim agonii, doczekał się wyzwolenia przez Armię Czerwoną.
Historia 80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Świat słucha świadectwa ocalonych
Uroczyste obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau odbywają się w Polsce z udziałem m.in. króla Wielkiej Brytanii Karola III, kanclerza Niemiec Olafa Scholza, prezydenta Francji Emmanuela Macrona oraz prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Po zakończeniu II wojny światowej osiedlił się na Dolnym Śląsku, a w 1949 roku przeniósł do Warszawy. Był historykiem i dziennikarzem. Od 1958 roku kierował działem historycznym tygodnika „Polityka”. Napisał, opracował i zredagował wiele książek, w tym: „Lumumba i jego kraj” (Warszawa 1962), „Byli wówczas dziećmi” (Warszawa 1975), „Ruch Pokoju. Ludzie, fakty” (Warszawa 1975), „Co ofiary wiedziały o swoim losie” (Kraków 2020) oraz „XI Nie bądź obojętny” (Wołowiec 2021).
Marian Turski honorowym obywatelem miasta stołecznego Warszawy
Marian Turski został uhonorowany tytułem honorowego obywatela miasta stołecznego Warszawy, między innymi za wieloletni wysiłek w kierunku powstania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na Muranowie. Od początku pełnił także rolę przewodniczącego Rady Muzeum. Zasiadał w zarządach: Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej oraz Rady Domu Konferencji w Wannsee – Miejsca Pamięci i Edukacji Historycznej w Berlinie. Przez wiele lat był Wiceprezydentem Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, a 11 czerwca został wybrany na Prezydenta.
Polityka Marian Turski o Grzegorzu Braunie: Jest polskim faszystą
Marian Turski, historyk i były więzień Auschwitz, odniósł się do zachowania posła Konfederacji Grzegorza Brauna, który w Sejmie zgasił świece
Źródło